Czech It: Iggy Mayerov

Iggy Mayerov Iggy Mayerov foto: Jana Hronská

„Yeah I’m hungry for some action / Dying to feel alive, feel alive,” provází jeden z jejich nejnovějších singlů Mercy. A ač je úvodní citace vytržena z kontextu skladby, mohla by ji kapela použít jako své motto, protože s málokterou jinou formací se budete cítit – navzdory často bolestnému obsahu jejich textů – tak pozitivně nakopnutí, jako právě s Iggy Mayerov.

Iggy Mayerov, jejichž název vznikl dílem náhody a dílem sázky mezi kamarády na jednom z festivalů jako zkomolenina jmen Ingrid a Majerová, naskočili jako mnozí další na novou vlnu showgazu po znovuvzkříšení Slowdive na konci minulého desetiletí. Doba žánru přála, a se singlem Ride tak doputovala kapela při své druhé účasti v soutěži Startér Radia Wave v roce 2019 až do finálové trojice, díky čemuž utkvěla v paměti nejen mně. „Byla to skvělá příležitost, která nám pomohla navázat nové kontakty. Dostali jsme se do většího povědomí na hudební scéně a přineslo nám to tehdy spoustu koncertu. Určitě je to super způsob, jak svoji tvorbu dostat mezi více lidí,” dodává kapela.

Iggy Mayerov nezůstali u melancholického zadumaného zasnění à la Slowdive, ke svým převážně instospektivním textům přidali mnohem popovější sound a melodie tak získaly na vlastním výrazu. Sami se vydali zjistit, kam je jejich láska k samotnému hraní a vzájemná symbióza dovede. Momentálně se pražská čtveřice ve složení Tereza Dusilová (zpěv), Michal Pilař (kytara), Jakub Pilař (basa) a Martin Griner (klávesy + syntezátory) nejvíce blíží dreampopovému zvuku přicházejícímu odněkud z lehkého večerního oparu. Ale dost škatulkování, za Iggy Mayerov je totiž mnohem víc, než jen zasněné vokály opírající se o synťáky, zreverbované kytary a klávesy.

Co je dělá výjimečnými, není tak hudba a texty, ač naprosto skvělé svým provedením, dotažením a ponorem do duše Terezy jako autorky většiny textů, ale především to, jak se jim daří prodávat jejich náladu a sdělení živě. Ač se nekoná žádné zběsilé skákání po podiu ani vrhání se do davu pod ním, dokáže tahle čtveřice kombinací chytlavých melodií, zpěvaččina usměvavého houpavého a jistého projevu a vlastních světelných stěn, vtáhnout všechny přítomné k sobě na stage minimálně pocitem. A i přes fakt, že jde o songy o zlomených srdcích, nejistotě, hledání vlastního místa ve světě a všech dalších trampotách mladé generace (jejich debutové album vydané v roce 2022 koneckonců nese název Millenial Cliché), na koncertech jako by všechny tyto problémy házeli za hlavu a stěžejním cílem byla jednoduše dobrá party, kde se budou všichni cítit dobře.

To ostatně potvrdili i na podzimním křtu svého EP Lovesick v Café V lese, kde všechny přítomné strhly do tance hned úvodní tóny, které z rytmického kolotoče nepustily nikoho až do konce. „Na EP jsme měli pozitivní ohlasy, nejvíc na singl Givin’ You Up a Mercy. Během křtu jsme všechny nové písničky hráli poprvé, ale podle reakcí to dopadlo dobře, dokonce jsme díky tomu navázali i jednu, pro nás snovou spolupráci. A hlavně přišlo dost lidi, což je pro nás největší odměna a podpora,” dodávají hudebníci ke koncertní premiéře Lovesick.

K jeho vzniku vedlo setkání kapely s Kubou Kaifoszem alias Lazer Vikingem. Ten nahrávku skládající se ze 4 tracků produkoval a posunul, z části „dotlačil a snad i jemně dokopal”, jak přiznala sama kapela v rozhovoru s Davidem Pomahačem, k mnohem více sebevědomějšímu zvuku. Sám Lazer Viking hostuje na singlu Givin‘ You Up, jehož klip, povedené drama z vlakového motoráčku, má v současnosti na YouTubu již přes 140 tisíc zhlédnutí. „Givin' You Up je hymna pro každého, kdo o sobě někdy pochyboval a snažil se říct NE. Je to připomínka, abyste zůstali věrní tomu, kdo jste, navzdory strachu z názorů ostatních, kteří vám často brání v plném využití vašeho potenciálu. Připomínka, abyste bez omluvy přijali své autentické já,” dodávají Iggy Mayerov.

Jak už název v říjnu vydaného Lovesick napovídá, celým EP se táhne vztahová linka zahrnující prostou zamilovanost, nejistotu a strach ze samoty až po čiré naštvání z využívání našich slabostí. Pro srovnání nemusíme chodit daleko, vztahovou trajektorii od prvního nesmělého seznamování až po bolestivý konec v podobě rozchodu a hledání nových začátků můžeme nalézt například u loňského alba Good Times Only Teď na to myslim nebo u Žhnoucího ticha Metastavů. Iggy Mayerov ale snad více než kdo jiný přichází s uvědoměním, že přes bolest, kterou nám často vztahy, a nejen ty milostné, působí, musíme nejdřív nechat zhojit vlastní duši a nalézt hodnotu sebe sama. A pak to ukázat světu kolem.

Reportáž Iggy Mayerov z Prague Music WeekuO týdnu na staronovém festivalu, který měl jen 3 dny.
Právě to, co v sobě kapela nalezla, chce představit i v roce 2024: „Náš plán na tenhle rok je co nejvíc koncertovat a vydat i nějaký singl – začali jsme pracovat na nových skladbách, ze kterých bychom rádi poskládali druhou desku. Taky jsme se rozhodli rozjet vlastní zkušebny v Písnici, kde chceme vytvořit hezké a inspirativní místo jak pro nás, tak i další kapely a hudebníky, na to se moc těšíme.”

„Tryin' to dance away this feeling / Tryin’ to hit restart“ by mohla být druhá část potenciálního kapelního motta. A ač klišé o terapii hudbou bývá nadužíváno, u Iggy Mayerov se mu nedokážu vyvarovat, neboť na málokterém koncertě budete cítit tak silně, jak se přímo během něj vaše vnitřní rány hojí.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.