Ještě než se Veronika Buriánková a David Zeman prosadili jako slowcorová dvojice Kalle, sbírali první zkušenosti v táborské kapele Veena. Ta za svou existenci stihla odehrát několik desítek živých vystoupení a také vydat jedno povedené EP s názvem Behind Sonic Glances. Koncem loňského roku se po dlouhých 6 letech Veena vrátila na moment koncertně, nicméně nyní je nejspíš zpět v plné síle, tedy i studiově. Jak stojí v novém čísle časopisu Full Moon, nová deska by měla vyjít 22. května, 7. června se pak v pražském klubu FAMU uskuteční její křest.

Prvního května vystoupí v pražském divadle Dobeška britská slowcorová formace Sophia (+ Planety představí své nové songy z chystané desky), která se letos po 7 letech vrací s novinkou As We Make Our Way také studiově. Jako Song dne tak vybírám svůj nejoblíbenější, tedy The Death of a Salesman z debutu Fixed Water (1996). „There's nothing like a long walk on a rainy night.“

Poslední nahrávka švédského písničkáře Kristiana Matssona (aka The Tallest Man on Earth) mě na rozdíl od jeho starší tvorby příliš neuchvátila. Pár dobrých skladeb se na Dark Bird Is Home ale naštěstí našlo, třeba jako Timothy. Pokud vás desku zaujala o něco více, či vás jen zajímá její vznik, máte nyní možnost o ní zhlédnout krátký „přírodní“ dokument. 

Festival Pelhřimovy, konající se v okolí kostela stejnojmenné (a dnes již zaniklé) vesnice na polsko-české hranici se chystá na svůj třetí ročník. Ten bude speciální především termínem. Dosud se akce konala vždy v létě, tentokrát se tento unikátní festival (či spíše jakési hudební setkání) uskuteční už koncem května.

Slezská formace Planety (momentálně zakotvená v Praze) se letos připomene novou řadovkou. V pořadí třetí nahrávka skupiny kolem kytaristy a zpěváka Ondřeje Krochmalného alias Orla ponese název Vzduch je hrob je vzduch a vyjít by měla v červnu. Jak kapela na svých webových stránkách také uvedla, bude se jednat o 2LP.

Německý hudebník Tobias Vethake aka Sicker Man přichází s prvním singlem ke své chystané desce The Missing. Ta vyjde 27. května u australského labelu Blank Records.  Singl Dated, v němž Vethake ve svatebních šatech zpívá a hraje. Deska The Missing vyjde na australském labelu Blank Records.

Koncert jara? V květnu do Česka po dvou letech zavítá Geoff Farina, velká postava americké slowcoreové scény 90. let. Ex-frontman bostonských Karate se představí 21. května v plzeňské Papírně (a někdy kolem tohoto data také nejspíš v Praze a v Brně). Farina s Karate debutoval v roce 1996 eponymní deskou, z které pochází i song Caffeine or Me. Kapela se rozpadla o 10 let a 5 dalších desek později. Nyní vydává sólově, jeho zatím poslední album The Wishes of the Dead pochází z roku 2012.

Před třemi lety se ještě "neznámý" Mac DeMarco představil na pražské Sedmičce. S jeho poslední dlouhohrající deskou Salad Days už by na něj malý prostor na Strahově jistě nestačil - v Česku pro letošní sezonu ještě ohlášený není, zastaví se ale alespoň (pro některé) v nedaleké Vídně. Tam zahraje 9. července v prostorách WUK.

Run the Jewels letos chystají dovršit svou eponymní sérii třetím dílem, opomínat bychom ale neměli ani sólovou tvorbu Killera Mikea, který mi je osobně o něco bližší. Killer Mike by se měl vrátit s novou sólovkou po 4 letech - jeho poslední deskou zatím zůstává výborná R.A.P. Music. Pokud hledáte něco hitovějšího, než jsou Run the Jewels, zkuste Mikea.

Už zítra vypukne v pořadí sedmý Gram Bazaar - po Praze a Brně tentokrát v plzeňské Papírně. Kromě již tradiční vinylové burzy, která odstartuje už ve 14 hodin, zahrají večer také trojice kapel. Večer načnou domácí indiefolkaři Teepee, po nich se představí Metronome Blues, nový projekt Novozélanďana Rhyse Braddocka z Gerda Blank, program pak uzavřou postraveoví Lightning Glove. A na které prodejce se můžete těšit? Představí se například Day After Records, Piper Records, Starcastic, Indies Scope, Rekomando či Polí5.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.