V dnešním Echolokátoru si představíme kapelu, kterou bych označil za jednu z nejméně doceněných na české scéně. V Acute Dose jako by se pro spolupráci spojili Kanaďan Mac DeMarco (jeho uvolněnost, pohoda, lehkost a extravagance) a zrzavý Brit King Krule (barva a práce s hlasem). A přesto to nezní jako vykrádačka.

V roce 1994 vydala skupina kolem nezastavitelného songwritera Boba Pollarda svou přelomovou desku Bee Thousand. Ta je dodnes považována za jednu z nejzásadnějších nahrávek žánru lo-fi – a Robot Boy je jen jedním z hromady chytlavých hitů, které gbv na desku tehdy umístili. Detailní informace o vzniku této kultovní nahrávky přineseme už brzy v novém dílu našeho seriálu Za oponou.

Česká hudební scéna přichází o další z výrazných klubů, koncem roku se uzavře plzeňská Pohoda, v které své koncerty pořádala promotérská skupina Místní Borci. Ta také zve na poslední koncert, tuhle sobotu se s Pohodou rozloučí pražští Or, domácí Snyder a Fat Old Donald, projekt členů ze Superego Kid.

Alabamská rodačka Katie Crutchfield, vystupující pod monikerem Waxahatchee, vydala letos v dubnu svou třetí řadovku s názvem Ivy Tripp. Nyní desku připomíná klipem k singlu La Loose.

Jedni z nejdůležitějších představitelů devadesátkového indie rocku se letos vrátili s deskou Strangers to Ourselves. Ta výrazně nezabodovala ani mezi fanoušky, ani mezi kritiky (a příliš nezaujala ani nás). Baby Blue Sedan pochází ze zvukově syrové kompilace Building Nothing Out of Something, která je mnohými považována za jednu z nejsilnějších b-sides desek vůbec. Návrat k podobné produkci je sice nepravděpodobný, nadějí pro nový materiál může být alespoň Brockův opětovný skladatelský „zápřah“.

Americká post-punková kapela Protomartyr si letos vydobyla respekt fanoušků i kritiků svou třetí (a stále čerstvou) řadovkou The Agent Intellect. Čeští posluchači si ji budou moci poslechnout naživo příští rok v dubnu, kdy Protomartyr v rámci evropského turné zavítají i do Prahy.

Americký písničkář Matt Ward se po čtyřech letech připomene s novou řadovkou. Pro produktivního hudebníka (který nedávno navštívil Prahu) to bude už osmá v řadě, tu první vydal na konci devadesátých let. Známý je také pro působení ve skupině Monsters of Folk či folkovém duu She & Him.

Mladá písničkářka z Brooklynu, Emily Yacina, je známá především pro svou spolupráci s produktivním filadelfským písničkářem Alexem G. Za pozornost stojí ale i její vlastní tvorba, které se věnuje nepřetržitě už od svých 14 let, kdy začala zveřejňovat první skladby na Bandcampu.

Americká hudební databáze Rate Your Music (RYM), na níž mohou uživatelé hodnotit (jak už název napovídá) hudební nahrávky, mění po patnácti letech „kabát“ – a to včetně jména. Z Rate Your Music se v nadcházejících měsících stane Sonemic, součástí stránek bude navíc také filmová databáze Cinemos a herní databáze Glitchwave.

Koncem tisíciletí vydali debut, odehráli pár koncertů pro hrstky lidí a rozpadli se. Loni se po patnácti letech vrátili a poprvé v životě vyjeli na skutečné turné – USA, Evropa, Japonsko nebo Austrálie. A po lístcích se jen zaprášilo. American Football zkrátka během studia vysoké školy nahráli tak silnou desku, že i navzdory brzkému rozpadu se na ně nikdy nezapomnělo – naopak. Teď si s koncerty dávají kratší pauzu, dočkáme se i nového materiálu?

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.