Kalimba a nekonečná fantazie v tom, co nahrávat do smyček – to je základní výbava muzikantky, která si říká Phia. Rodačka z australského Melbourne je už pár let spokojeně usazená v Berlíně (ostatně, kdo by nebyl…) a vydává teď své debutové album The Ocean of Everything. Rozverná skladba Open/Closed je ukázkou z něj. Máte-li chuť na nějakou optimistickou desku, tohle bude přesně ona.

Hledáte něco tanečního k náladě pomalu končícího srpna? Třeba vám padne do noty pár nových svěžích věcí, které ukuchtil elektronik Kubatko.

Květy se vydávají na novou, trochu neprobádanou cestu. Místo baskytaristy Ondřeje Čecha a houslisty Alberta Nováka, kteří se rozhodli odpočinout si od hudby a věnovat víc času svým rodinám, nastupuje nový člen. Multiinstrumentalista Ondřej Kyas se společně s Martinem Kyšperským a Alešem Pilgrem pokusí o proměnu zvuku i stylu kapely. Ale samozřejmě že pole, tráva i činžáky zůstanou stejný.

Debutové album písničkářky Katarzie Generácia Y (2013) nám udělalo takovou radost, jako z českých a slovenských končin už dlouho nic. Velké naděje proto vkládáme na nového materiálu, který Katarzia má už hotový. Novinka s názvem Agnostika vyjde 12. září u Slnko Records.

Pravidelný zpravodaj z Reykjavíku. Sin Fang (ano, to je ten Islanďan, který se na obaly alb fotí s květinovým nebo krajkovým plnovousem) vydává za necelý měsíc své čtvrté album. Bude se jmenovat Spaceland a tentokrát má jeho autor na hlavě igelitový sáček. Na prvním singlu nazvaném Candyland se podílel taky Jónsi ze Sigur Rós. Taky si někdy připadáte, jako by vám za krkem rašila sasanka?

Poznejte Mikulov lépe než jen zdálky z auta při cestách do Rakouska a dál na jih. Město láká na hudební festival Eurotrialog Mikulov, který proběhne tento pátek a sobotu.

Není mnoho kapel, kterým se daří s noblesou držet krok se dvěma generacemi naráz. Na koncertech Priessnitz se nyní vedle sebe potkávají ti, kterým bylo v devadesátkách dvacet, a ti, kteří se tehdy sotva narodili. A ani jedny ještě syrové jesenické skladby nenudí.

Je to špatné, ale prázdniny a letní radovánky pomalu končí. Aby nebyl přechod do září tolik bolestivý, nastartujte nový týden něčím energickým a návykovým, třeba novým singlem Neil Cowley Trio. A protože s podzimem se razantně zvyšuje úroda nových alb, ani britská jazzová trojka nebude výjimkou. Album Spacebound Apes vychází 16. září.

Knihy se hodí vždycky a neexistuje roční doba ke čtení knih nevhodná. Nesejde na tom, jestli si ty nejnapínavější, nejromantičtější nebo nejfilozofičtější příběhy vychutnáváte za parného letního odpoledne venku na dece, nebo si je naopak šetříte na chvíle, kdy si za podzimních plískanic uděláte hrnek kakaa a vlezete si pod peřinu.

Letošní ostravský Chee Chaak byl ve znamení velkých plánů a odvážného risku (z Liverpoolu přiletěli Clinic), návštěvnost a tržba za lístky se ovšem nedostala do takových výšin, jak by bylo potřeba.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.