Inspired by Martinů. V Londýně se odehraje improvizované elektronické uchopení díla českého klasika

Inspired by Martinů. V Londýně se odehraje improvizované elektronické uchopení díla českého klasika

Bohuslav Martinů a elektronika? K netradičnímu spojení dojde v Londýně při připomínce 125. výročí od narození tohoto významného českého skladatele 20. století. Živý a z velké části improvizovaný koncertní happening se odehraje 21. října a stojí za ním České centrum v Londýně a spolek Nonclassical, který se propojování klasické hudby a elektroniky intenzivně věnuje.

„Nápad na elektronické uchopení díla Bohuslava Martinů se zrodil během jednoho upršeného prosincového večera, kdy jsme se spolu s ředitelkou Českého centra v Londýně, Terezou Porybnou, zamýšlely nad tím, jak v Anglii připomenout 125. výročí narození Bohuslava Martinů. Během dalšího takového upršeného večera jsem se šla podívat na showcase labelu Nonclassical, který se tehdy konal ve starém skladu ve východním Londýně, a ta atmosféra živého spojení klasiky a elektroniky mi naprosto učarovala,“ vzpomíná na prvotní impuls organizátorka Alexandra Střelcová z Institutu Bohuslava Martinů.

O symbiózu dvou zdánlivě vzdálených hudebních světů se na pódiu postará čtveřice muzikantů. Komorní program z pěti skladeb Martinů sestavila pianistka a profesorka Lada Valešová, spolu s ní se představí houslistka Tereza Přívratská, mezzo-sopranistka Lucie Špičková a v neposlední řadě Gabriel Prokofiev, DJ a hlava labelu Nonclassical„Cílem je otevřít snový a těžko přístupný hudební svět Bohuslava Martinů zcela novému publiku, dát prostor hudebním spojením, které zatím ještě nenastaly, a čekat, co se z toho vyvine,“ osvětluje Střelcová.

Součástí celé akce je také remixová soutěž. Až do 7. října můžete i vy posílat svou vlastní, čistě či kombinovaně elektronickou interpretaci 1. věty Symfonie č. 4, H 305. Ty nejlepší budou během koncertního večera představeny naživo, jejich autoři si navíc odnesou příjemnou peněžitou odměnu.

Koncert, z něhož bude pořízen i záznam, by nemusel být ojedinělým modernizovaním některého z českých klasiků. „České centrum v Londýně má však s konceptem další plány, a pod vedením ředitelky dr. Terezy Porybné připravuje celou sérii podobně zaměřených projektů i do příštích let. Inspired by Martinů je tak vlastně jen začátek, první vlaštovka série událostí, které mají za cíl představit britskému publiku klasiky české hudby v trochu netradičním světle. Po Martinů přijde Janáček s Dvořákem, ale to už bych prozrazovala víc než je zdrávo, a na další informace bude nutné si počkat...“ uzavírá Střelcová.

Inspired by Martinů, Londýn – The Forge, 21. 10. 15

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.