Po roce otevře hanácká metropole Olomouc opět náruč všem fanouškům a popularizátorům vědy a poznání. Již příští týden odstartuje 52. ročník intergalaktického filmového festivalu Academia Film Olomouc. AFO však není hlavní událostí jara jen pro nerdy a jiné divnolidi, na své si přijde každý a milovníci hudby, která v rádiích jen tak nezazní, obzvlášť. Tradičně silný hudební doprovodný program letos AFO ještě posílilo.
Úterý 25. 4.
Jako první se 25. dubna v devět večer chopí mikrofonů neotřelá elektroakustická dvojice ba:zel. Jemnému, konejšivému hlasu zpěvačky Eweliny Chiu v kombinaci s post-techno beaty a temným aranžmá syntezátorů a klavíru dodá na atmosféře i prostor Kaple Božího těla, kde tato talentovaná dvojice vystoupí. Po ba:zel rozezní prostory kaple divoký kůň Startéru Radia Wave.
Nadějný producent François Svalis vystoupí na domácí půdě ve 22:30. Možná jej znáte z pohodových facebook streamů, kde pro své fanoušky pořádá živé sety či zkouší nové přírůstky do svého vybavení. Stojí za poslech i mimo virtuální prostor.
Úterní program uzavře taktéž mladý DJ a producent – Andreas Rund. Ten se se svým stylem toulá někde mezi energickým retro technem a temným trhavým futurismem. Ideální kombinace pro AFO. Vystoupí o půlnoci, taktéž v Kapli Božího Těla.
Středa 26. 4.
Středeční smršť otevře opravdový pan producent, slovenský vibrafonový mág Dalibor Kocián alias Stroon, který se nebojí křehkých elegantních melodií, ale ani pořádného randálu. Pokud něco zažít na vlastní kůži, tak určitě jeho set. Naladit se na něj můžete například poslední deskou Solar Preludes, ve které odhaluje svou světlou i temnější stránku.
Říká se, že mimozemšťané nemají možnost cítit lásku, ani žádné další emoce. V podání vesmírného dua Space Love to však ani v nejmenším neplatí. Aka 47 a Woodoo do Olomouce přivezou svůj nejnovější vizuál s názvem Planetárium, který posluchače přímo přenese do galaxie největšího veselí a entuziasmu.
Hudební program však nebude patřit pouze kapli, návštěvníci mohou dorazit i do Atria, které ve středu hodinu před půlnocí ovládne zastřenými beaty, abstraktním aranžmá a špetkou rapu Lišaj se svým originálním konceptem i vizuálem, který možná mnohé překvapí. Jak sám říká: „Snažím se vykopat tunel mezi hlukem a svým hlasem.“
Poslední vystoupení druhého festivalového dne bude patřit dvěma týpkům ze Zlína, kteří své první tracky nahráli v naprostém poblouznění a deliriu. Když se k tomu druhý den střízliví posadili, hudba se zdála být dost na hlavu, a zároveň kouzelná. Killiekrankie nedělají hudbu výhradně jen pro publikum, ale i proto, aby poznali kus sebe. Zábava je to však převeliká a celoplošná.
Čtvrtek 27. 4.
VR/Nobody jistě netřeba fanouškům dlouze představovat. Procítěné, ne však ospalé downtempo v kombinaci s vokály jsou přesně to, co navodí expresní mrazení v zádech.
Himalayan Dalai Lama jsou sice na české scéně ještě benjamínky, ovšem i za tak krátkou dobu už stihli dojet až do Holandska na Eurosonic Noorderslag v Groeningenu. Pohodová ambientní hudba s náznaky trapu i indie. Na AFO se chystají s nahrávkami z debutu i s novými záležitostmi.
Své zastoupení bude mít na AFO i studentská sekce Univerzity Palackého. Ve čtvrtek ve 23 hodin vystoupí se svým mixem energického housu a disca šéfredaktorka studentského rádia UP AIR Martina Foldynová, skrývající se za uměleckým jménem Brigitte Noir. Olomoučtí dobře znají z jediné chilloutové linky Metra na Hané.
Pátek 28. 4.
O uklidňující ambientní vystoupení s nádechem tajemna se v pátek večer postará slovenský producent a DJ Erik Osvald alias Keosz. V jeho tvorbě nadupané beaty nenajdete, o to více ale dokáže navodit tu správnou atmosféru. Za svou tvorbu již získal mnohá ocenění včetně Radio_Head Awards za nejlepší elektronickou nahrávku roku 2016. Společně s ním v jedné festivalové sekci vystoupí i 1flfsoap, experimentální duo, které za své poslání považuje vyhnání z měst zápach elektroswingu. Tatratank je experimentálním projektem, že cokoliv může být proměněno v hudbu. Krátké úryvky z rozhlasu či nádražních hlášení i signály z vesmírných stanic. A za jménem 16 Colours se skrývá pohodové electro, občas trochu připomínající zvuky kontrolek vesmírných lodí. Máte už svůj palubní lístek?
Program bude pokračovat v Atriu, které bude patřit čtyřem DJ’s. Paradiso rythm House of Unity je následovníkem klasického devadesátkového housu, syrového, avšak procítěného, ve kterém se míchá střízlivost s emocemi. Se svým debutem se dočkal i mezinárodního uznání kanadského labelu Amadeus či producenta a DJ-e Mr. G.
Jimmy Pé je zářivou kometou letící nejen nad slovenskou scénou, ale i nad tou světovou. Jeho skladby se objevují v mixech celosvětově známých DJs, roztančí i posluchače na párty ve vybraných klubech a zapřít se nedá ani ocenění Radio_Head Awards. V posledním albu spojil síly s americkou zpěvačkou a raperkou Ashley Abrman, která s Jimmym přicestuje i na AFO.
Taneční rytmy které vás nenechají klidnými, v kombinaci hip-hopovou flow jsou nakopávkou, když už se vám nad ránem klíží oči, ale kamarádi vás přemlouvají, ať ještě hodinku zůstanete. Pokud se vám taková situace stane, zaskočte si na výstup ukrajinského DJe pocházejícího ze Slovenska a momentálně působícího v Praze. Nebojte, Karaoke Tundra není tak složitý jako jeho životopis, nýbrž napumpovaný pozitivními vlnami, které vás navedou na tu správnou notu při cestování časem, což je mimochodem i téma Tundrova aktuálního alba.
O space afterparty se postará mladý objev Dreem Tran’s, který se za krátkou dobu svého působení vyhoupl i do mezinárodních vod klubové muziky v našlapaném retro aranžmá.
Sobota 29. 4.
Poslední den hudebního programu AFO – Music is science otevře nadějná Zagami Jericho. Její debut The City Is My Church, ve kterém propojila dojemnou až mrazivou intimitu a japonskou estetiku s elektronickou vlnou, je v rámci české scény ojedinělý.
Zagami vystřídají FalaFellas – neobvyklý projekt Mártyho Čopina a teplického radního Dominika Feriho, který si od hlasování a fórků na twitteru na instagramu odskočí na moment roztančit všechny na Parkánu. Jestli mu to přinese hlasy v následujících volbách, těžko říct. Nové trendy v popularizaci politiky?
Program v Kapli Božího Těla uzavřou uhrančivé čarodějky A C I D W I T C H, kolem kterých se stále vznáší opar tajemna. DJky Yinna a Alexandr kombinují techno a outsider elektroniku s aktivismem feminismu, díky kterému vytváří z maďarské metropole atraktivní místo pro hudebnice všech formátů a stylů. Jak samy říkají: „Feministkami jsme ze tří důvodů: jsme ženy, které se za sebe postaví, když je třeba, na našich akcích nehrajeme sexistickou hudbu a snažíme se objevovat a hrát tracky, za kterými stojí ženy, respektive ne muži.“
Tečku za programem udělá trojice Mary C, Imre Kiss a nadšenci ze studentského UP AIRU. V pestré afterparty se můžete těšit na směsici našlapaných rytmů, beatů, zkrátka všeho, co vám dodá magickou sílu vydržet tančit až do brzkých ranních hodin.