Ji.hlava 2017 nabídne vedle dokumentů i zajímavý hudební line-up. Hvězdou bude Jóhann Jóhannsson

Ji.hlava 2017 nabídne vedle dokumentů i zajímavý hudební line-up. Hvězdou bude Jóhann Jóhannsson

Světová premiéra časosběrného dokumentu Manželské etudy po 35 letech Heleny Třeštíkové. Cena za přínos světové kinematografii pro Marcela Ophuluse, který se ve svých dílech věnuje tématu krutosti nacismu i pozadí Mnichovské dohody. Unikátní přehlídka dokumentární tvorby Tchaj-wanu. A aktivní účast Kateřiny Šedé, čerstvé Architektky roku, která nahlíží na architekturu tak trochu jinak. To je jen zlomek toho, co letos nabídne mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava 2017.

Pozornost naší přitahuje měrou vrchovatou i koncepčně dotažený hudební program. Na jeho piedestalu pomyslně ční jméno islandského skladatele a post-klasika Jóhanna Jóhannssona. Autor úspěšných soundtracků k filmům Arrival, Theory of Everything či Sicario a neméně podmanivých studiových alb se již v předstihu postaral o poutavou festivalovou znělku, v níž „chtěl vytvořit film pomocí těch nejzákladnějších prostředků, jen s projektorem bez vizuálního vstupu a světlem lomeným a deformovaným různými reflektivními materiály a filtry.“ Na festivalu samotném se pak představí v roli přednášejícího a předně živým hudebním doprovodem vyšperkuje promítání jeho vlastního dokumentu Konec léta.

Kurátorství doprovodného hudebního programu si vzal na starosti Pavel Klusák. Jeho výběr nabízí netradiční místa i interaktivní možnosti. „Představíme novinku Terezy Stehlíkové, úspěšné multimediální umělkyně, filmařky a performerky pracující v Londýně,“ vyjmenovává Klusák jednu z akcí. Dále se můžeme těšit na koncerty Shilpy Ray, Kalle a Pátých na světě. Vystoupení se přitom odehrají na netradičních místech, například v městském podzemí.

Vedle toho je připraven také blok dokumentárních filmů Zkouška sirén, který představí snímky zaměřující se na Sleaford Mods a atmosféru po brexitu, osobnost Connyho Planka, producenta známého pro spolupráci s Kraftwerk, Davidem Bowiem či Brianem Enem, aj.

Do prvního října pořídíte vstupenky na festival, který se odehraje od 24. do 29. 10., za 480 Kč, poté cena stoupne na 700 Kč.

MFDF Ji.hlava 2017, Jihlava – různá místa, 24.–29. 10. 17

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.