Obě členky Pussy Riot byly propuštěny z vězení

Naděžda Tolokonnikovová a Marija Aljochinová, členky kapely Pussy Riot, byly dnes propuštěny z věznic, kde si odpykávaly dvouletý trest za zpívání punkové protestní písně Bohorodičko, vyžeň Putina v moskevském pravoslavném chrámu (video z akce výše).  

Členky Pussy Riot se dostaly na svobodu díky prezidentské amnestii, do konce trestu jim zbývalo necelého čtvrt roku. „Nepovažuju tuto amnestii za humanitární akt, je to propaganda,“ vyjádřila se k události Aljochinová v prvním televizním rozhovoru po propuštění (zdroj citace: ČT 24). Čtyřiadvacetiletá Tolokonnikovová byla vězněna v sibiřském Krasnojarsku, jen o rok starší Aljochinová v Nižném Novgorodu. Obě jsou matky malých dětí.

Obě dívky se plánují nadále politicky angažovat, například v organizaci na ochranu vězněných, kterou chtějí založit. Dnes také přijal Evropský soud pro lidská práva jejich žalobu, kde žádají skrze své právníky, aby soud uznal Rusko vinným z potlačování svobody projevu, z omezování osobní svobody, z mučení a omezování práva na spravedlivý soud.

TAG:

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.