Anton Maskeliade – You

Ruský audiovizuální umělec Anton Maskeliade je průkopníkem v technologii ovládání hudebních zvuků pomocí gest. Ve svých písních dosahuje efektu konstantního neklidu, časté střídání chaoticky působících rytmů však nikdy neztrácí pravidelné tempo a beat. S novým singlem You přichází videoklip, který symbioticky spojuje fotografii, stop-motion animaci, zimní Moskvu a abstraktní obrazy ručně malované z původně digitálně navržených kreseb.

Zagami Jericho – Thoughtloop

Po roce a půl od [yours] přichází s novou tvorbou Zagami Jericho. Thoughtloop zní jako rozbitá hračka a vypovídá o stavu, v němž je dobře i zle zároveň. Nehledě na to, jak se snažíme, působí vše stejně, zpívá ve výbušné skladbě vydané přiléhavě v době, kdy splývají dny dohromady. Singl provází klip, za nímž stojí Ursula Ledsen.

Arleta – Styl

Arleta Berndorff vystřelila bleskově z čistého nebe na scénu, kde je rapujících žen jako šafránu. A najednou si tu sedí jako královna temnoty na černém koni v novém videoklipu k písni Styl. Otisk své producentské ruky na něm zanechal Fvck_Kvlt. Video režíroval Kryštof Zelenka, za kamerou stál Jiří Straka a část týmu táborské Transformy, kde si také Arleta prožila své první živé vystoupení.

Elkka – I. Miss. Raving.

Elkka je zakladatelkou londýnského kolektivu Femme Culture. Jeho vznik byl výsledkem procesu hudebního hledání sebe sama, když se po krátké kariéře popové zpěvačky začala věnovat DJingu, taneční hudbě a organizaci rave parties. Singl I. Miss. Raving. vydala už v začátku prvního lockdownu, video od Michaela Filocama a Alexe Lamberta k němu přibylo zkraje letošního roku, kdy začíná touha po návratu do normálního života už skutečně sílit.

raxil4 – Call (Bioni Samp RMX)

Britský umělec a včelař BioniSamp hraje na DIY syntezátory propojené s včelím úlem. Pracuje se zvukovým záznamem, frekvencemi zvuků jednotlivých druhů včel, ale i s medem. „Med je zajímavý vodič, obsahuje asi 17 procent vody. Používám med jako rezistor uvnitř syntezátorů. Elektrický odpor medu mění zvuk oscilátorů,“ vysvětluje v krátkém rozhovoru pro ČRo. V nynějším čase karantény vznikl Lockdown Remix  tracku od raxil4 s doprovodem snového videa.

něco něco – Vlny

Dvě hlavní tváře stojící za cenou Vinyla ověnčenými Divnostmi chystají album, které má vyjít v srpnu. „Hudba a věty, které ti utkví v hlavě, můžou do konce života ovlivnit to, jak se vnímáš a kým jsi. Nakonec to však jsou jen vlny, které plují vzduchem,” říkají něco něco. Druhém, zatím nepojmenované album, má vyjít v srpnu.

Billow – live @ Palác Akropolis

„Vždy jsme se cítili tak nějak líp spíš doma při nahrávání písniček než na pódiu. S novou deskou III se to ale zlomilo, našli jsme polohu, ve které se cítíme jistější a přirozenější,” říká Jakub Zbořil za Billow v ohledu k záznamu live-session v Paláci Akropolis. Ten vznikl v rámci výzvy proexportní kanceláře SoundCzech, která má představit české kapely, jak hrají a především fungují živě. Z hypnotického výsledku se zatočí hlava, uhrančivý zážitek je to ovšem především hudebně.

Phil Lemon – Euridyké

Ostravský projekt Phil Lemon kombinuje elektronickou hudbu s živými nástroji. Temný zvuk doplňují hravé melodie, lo-fi textury a hutné beaty. Právě vydaný debutový singl Eurydiké je prvním ze zamýšlené dvojice skladeb inspirovaných příběhem mýtické dvojice milenců. Následující singl Orpheus bude svojí strukturou a náladou odrážet zoufalost stejnojmenného bájného hudebníka, který po smrti své lásky přišel o veškerou vůli k životu.

Wojciech Kucharczyk – Oldschool Demons

Trochu netradičně dnes místo hudebního klipu vybíráme tříminutovou prohlídku výstavy polského kurátora, dramaturga, výtvarníka, hudebního umělce a šéfa elektronického labelu MikMusik Wojciecha Kucharczyka. Oldschool Demons je souhrnná přehlídka jeho prací z let 1977–2020, jejíž poslední část vznikla v pandemickém roce pro festival Ars Cameralis. Nejnovější série ilustruje příběhy, které vypráví o nynějším Polsku a vytváří nové prostory, kde se paralelně odráží „současná, neměnná, neexistující i zdánlivá minulost.“

MENT x ESNS Session: Ana Kravanja & Samo Kutin

Další hudební session, na kterých se podílí slovinský showcase festival MENT, byla natočená pro vystoupení na virtuálním ročníku ESNS. Své intimní improvizace hrají Ana Kravanja & Samo Kutin na tradiční nástroje jako je balkánská bağlama nebo keltský šamanský buben bodhrán. MENT Ljubljana má letos proběhnout výjimečně začátkem léta ve dnech 9. – 11. června, zatím oznámil z line-upu pouze francouzské La Femme, kteří na festival přivezou nové album Paradigmes.

vychází za podpory

EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.