Slovenská Pohoda se letos uskutečnila již po šestadvacáté. Trenčínské letiště opět zaplnily tisíce hudebních fanoušků, nechyběly desítky umělců z celého světa, atmosféra vzájemné sounáležitosti nebo Zuzana Čaputová.

Pohoda deň_FM 12. května ve studiích bratislavského Radia FM předznamenal umělce, kteří letos vystoupí v červenci i na trenčínském letišti. Line-up festivalu je téměř kompletní, přesto se neustále objevují další jména vystupujících.

Duo britských raperů není nic neobvyklého, interpreti Pete & Bas se ale vymykají – svým věkem. Oba jsou sedmdesátníci, což je při dnešním kultu mládí, který poslední desetiletí panuje v médiích i na sociálních sítích, budí přinejmenším pozornost . Na Instagramu mají přes téměř milion sledujících a jejich britské turné je z velké části vyprodané. 

Festival Pohoda ve spolupráci s alternativním Radio_FM stejně jako minulé roky pořádá v pátek 12. května svůj tradiční warm-up, letos k této příležitosti vystoupí umělci ze Slovenska, Velké Británie a Ukrajiny. „Pohoda Deň_FM je pre nás vždy znamením, že festival sa blíži. Máme vyskladaný skvelý program, tešíme sa na stretnutie s priateľmi a priateľkami z rádia a hlavne na návštevníčky a návštevníkov, ktorí vždy v priestoroch Slovenského rozhlasu vytvoria výnimočnú atmosféru,“ zve Michal Kaščák, hlavní organizátor festivalu.

Alejandra Ghersi Rodríguez alias Arca ve svém novém klipu Яitual láká posluchače ven ze tmy. „Toto video je pro podivíny, pro vyděděnce, pro migranty, pro nepochopené, pro odstrkované, vysmívané, zesměšňované. Je pro ty jiné,“ uvádí k novému počinu Arca. Původem venezuelská umělkyně bude jedním z headlinerů letošního ročníku festivalu Pohoda.

Trenčínské letiště se letos mezi 6. a 8. červencem znovu promění v oázu jménem Pohoda. Letošní – již šestadvacátý – ročník jednoho z největších československých festivalů postupně oznamuje headlinery. 

Showcase v přímořském Brightonu patří k největším svého druhu v Evropě, přes čtyři stovky interpretů se v průběhu čtyř dnů představí na desítkách venues rozmístěných po celém městě. Postbrexitová Anglie tady na jihu ukazuje Evropanům svoji přívětivější tvář.

FVLCRVM na domácí scéně vyčnívá. Přirozeně osciluje mezi IDM, hyperpopem, housem, to celé v kabátě ušitém z klubového soundu, jeho hudba není ohraničena žánry. 

Publikace Location TBA mapuje vznik a vývoj pražské rave scény posledních let. Editorka Gabriela Kontra dala dohromady dokumentární materiál, který přes svoji fragmentární formu – nebo možná právě díky ní – podává poměrně ucelený vhled do specifické subkultury kolektivů (Cukr, Harmony, Polygon…) a jejich mimoklubových rave parties. 

Pianistka Hania Rani (vlastním jménem Hanna Raniszewska) a cellistka Dobrawa Czocher se poprvé potkaly na konzervatoři v Gdaňsku, kde obě studovaly. Spojovala je náklonnost ke klasické hudbě, stejně jako k experimentům s elektronikou. Jejich prvním společným projektem bylo album Biala Flaga (2015), cover verze písní rockera a hudebního skladatele Grzegorze Ciechowskeho pro festival v jeho rodném městě. Loni na podzim vyšlo pod britským vydavatelsvím Gondwana Records album Inner Symphonies, kde se obě hudebnice umělecky setkaly znovu.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.