Art Brut – Good Weekend

Nedávno jsem se z rozmaru probíral kapelami, na něž jsem už přinejmenším skoro zapomněl, avšak které před mnoha lety, někde na přelomu základní školy a gymplu, formovaly můj hudební vkus. A narazil jsem na Art Brut a jejich debutovou desku Bang Bang Rock & Roll.

Art Brut, jakkoli stále aktivní, jsou dnes již více méně „mrtvá“ skupina. V roce 2005, době, kdy začal být hudební svět přesycen kytarovkami a vlnou, kterou nastartovali The Strokes či Interpol, ale byli k zbláznění živí.

Přinesli totiž něco „nového“ – nadsázku a sebeironii. Hudebně odkazující ke klasickému britskému punk rocku se tato pětice okolo cynicky a zcela prozaicky deklamujícího (anti)zpěváka Eddieho Argose pustila do všech nešvarů a klišé tehdejší doby. Schytali to Velvet Underground, schytalo to NME, schytali to mladí trendy hipsteři, schytala to textová vyprázdněnost, schytali to Art Brut samotní. A přesto, že se oposlouchali hrozně rychle, jejich břitký sarkasmus mi dal vzpomenout na chvíle, kdy ještě byla s kytarami zábava.

TAG:

  vychází za podpory
  EEA and Norway grants
  Ministerstvo kultury ČR
  Nadace Český hudební fond
  NADACE ŽIVOT UMĚLCE

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.