John Williams – Across the Stars

Pražský filmový orchestr - Across the Stars (John Williams) Pražský filmový orchestr - Across the Stars (John Williams)

Co je to dnes vlastně vážná hudba? V průběhu věků tu vždy byla hudba pro "vyšší vrstvu" společnosti a lidová zábava - někdy lepší, jindy horší estetické kvality. Skladby, které v 19. století byly stejnými hity jako dnes popové písničky, jejichž refrény dokážete zazpívat, pocházely často z oper. Klasická hudba byla vytlačená do konzervativních operních domů a koncertních hal, ale v posledních letech dochází díky internetu a dostupnosti jakéhokoliv kousku kultury k šíření hudby bez ohledu na žánr nebo kategorii. Někteří se toho hrozí, já jsem ale optimista.

Srovnávat úspěch skladatelů z období romantismu s těmi moderními minulého a současného století je těžké, protože druzí zmínění často zabrousili do vod avantgardy a prostě nebyli tolik populární. Pokud tu však máme nějakou návaznost na hudbu, které říkáme klasická, i když tím často míníme tu romantickou, je to podle mě právě ve filmové hudbě. John Williams je nekorunovaným králem filmové hudby. Nedávno jsem po čase viděla druhou epizodu Star Wars a musela jsem se opět pozastavit nad skvělou suitou, kterou je film zakončen a jež rekapituluje všechna ústřední témata obohacená právě skladbou Across the Stars složenou pro tuto epizodu. Co dělá ukázka z koncertu Pražského filmového orchestru s interpretací Williamsovy hudby ke Star Wars v Songu dne? Nebuďme elitáři a přestaňme kategorizovat. Hudba je jedna.

  vychází za podpory
  EEA and Norway grants
  Ministerstvo kultury ČR
  Nadace Český hudební fond
  NADACE ŽIVOT UMĚLCE

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.