Rodriguez – I Wonder

Rodriguez – I Wonder Rodriguez – I Wonder

Byl jednou jeden Američan, po rodičích měl mexické kořeny, jmenoval se Sixto Rodriguez a byl to písničkář. Na začátku sedmdesátých let vydal dvě alba, ale ve Státech po nich ani pes neštěkl, a tak nahrávací společnost odstoupila od smlouvy. Sixto svěsil hlavu, ale nakonec to nějak přešel a pak žil úplně průměrným životem.

Mezitím se jeho desky dostaly všelijakými cestami do světa. To ale Sixto nevěděl. A už vůbec nevěděl to, že se z něho v Jižní Africe stal kult. Celá mladá generace v jeho skladbách nacházela významnou ideovou podporu k protestům proti apartheidu. Co je vlastně Rodriguez zač, to ale nikdo netušil. Holt googlit se to nedalo. Leckdo uvěřil kolujícím zvěstem, že muzikant spáchal sebevraždu.

Nespáchal. O mnoho let později ho přece jen vypátrali. Jak to celé bylo (a že to bylo velkolepé a dojemné), ukazuje oscarový dokument Searching for Sugar Man z roku 2012. Pusťte si ho. Na oslavu dnešních Rodriguezových jednasedmdesátých narozenin a jako vzpomínku na režiséra dokumentu Malika Bendjelloula, který před dvěma měsíci tu sebevraždu, co tak dlouho poletovala kolem, vzal na sebe.

  vychází za podpory
  EEA and Norway grants
  Ministerstvo kultury ČR
  Nadace Český hudební fond
  NADACE ŽIVOT UMĚLCE

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.