Vinyla 2019: v nominacích září Rouilleux, Margo, B4 či P/\ST

Margo Margo Nicholas Umashev

Devátý ročník hudebních cen Vinyla již zná své nominace. V obvyklých třech kategoriích se oceňují nejlepší alba a počiny na domácí scéně a k tomu několik objevů hodných pozornosti.

„Uplynulý rok přál intimně laděným písničkových deskám, které nápaditě překračují hranice žánrů,“ říká jeden z koordinátorů cen Pavel Uretšlégr. „Hodně se teď mluví o genderových kvótách. Vinyla letos takové kvóty spontánně plní, mezi nominovanými umělci jsou přibližně ve stejném poměru zastoupení muži i ženy,“ dodává.

Na Desku roku byla pro shodný počet bodů nominována čtyři alba. S deskou Plastová okna (Polí5) se o vítězství uchází krautrocková dvojice B4 (jinak také držitelé úplně první Vinyly), zpěvačka a producentka Margo, další ženská hudebnice jménem Palma (jinak také polovina severomoravského dua Leto) se sólovou prvotinou Starý duch a Luboš Rezek s projektem Rouilleux a novou experimentálně-noisovou nahrávkou Lycanthropic Sounds.

V kategorii Objev roku vedle druhé nominace Anety Martínkové alias Margo figuruje kapela Metastavy (s cenou Vinyla je spojuje jméno Anny Hokešové, která působí i v koncertní sestavě loni oceněných Čár života) a pražské electro-rapové duo P/\ST.

A nakonec je tu obecnější kategorie Počin roku. Žižkovský klub Punctum bude slavit své páté narozeniny a jeho komunitně-kulturní aktivity mu přinášejí nominaci za rok 2019. Kromě něj má ocenění šanci získat také pražský audiovizuální kolektiv BCAA, nominovaný ve stejné kategorii i před rokem. Na jejich kompilaci No~one Is an Island se podílelo několik dalších českých producentů, například i držitelka Vinyly Enchanted Lands. Třetí nominaci v této kategorii získalo album Wabi Experience, netradiční uchopení písní české country legendy Wabiho Daňka v podání Tomáše Procházky aka Federsela a Járy Tarnovského, jeho spoluhráče z kapely Gurun Gurun.

O vítězích Vinyly 2019 rozhodne 27členná porota hlasováním ve druhém kole. Slavnostní vyhlášení proběhne 26. února 2020 v pražském Lucerna Music Baru. „Jako speciální host vystoupí patnáctičlenná kapela Zvíře jménem Podzim. Samostatné koncerty na místě odehrají také dvě z nominovaných kapel a tradičně pokřtěn bude i výroční vinyl s nominovanými projekty,“ uzavírá za koordinátory cen Tomáš Grombíř. 

VINYLA NOMINACE 2019:

DESKA ROKU
B4 – Plastová okna
Margo – First I Thought Everyone’s Staring at Me but Then I Realized Nobody Cared – All the Creatures I Met Sitting on the Back Seat and How to Deal with What I’ve Learnt
Palma – Starý duch
Rouilleux – Lycanthropic Sounds

OBJEV ROKU
Margo
Metastavy
P/\ST

POČIN ROKU

Aktivity klubu Punctum
Album Wabi Experience
BCAA – No~one Is an Island (kompilace)

Vyhlášení cen Vinyla 2019, Praha – Lucerna Music Bar, 26. 2. 20

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.