Macka B, Brno, 27. 9. 12

Macka B, Uprising Reggae Festival 2008, foto Filip Drábek Macka B, Uprising Reggae Festival 2008foto: Filip Drábek

Po dvou letech se na brněnský Favál vrátil veterán britského reggae Macka B se svou doprovodnou kapelou Roots Ragga Band. Samozřejmě nevynechal své klasické hity, ale zaznělo i pár kousků z nové desky Change The World, kterou letos vydal na vlastním malém labelu. Ve chvíli, kdy vstoupil na pódium, byla atmosféra v klubu tak trochu z jiného světa.

Macka B je u nás už jako doma, nekoncertoval tady rozhodně poprvé. Předchozí den potěšil své fanoušky v Praze v Lucerna Music Baru nejen s kapelou, ale i se svým spolupracovníkem a producentem Mad Professorem. Na tuto éru Mackovy dubové a dancehallové hudby se zavzpomínalo i v Brně, i když už bez Mad Professora. Zatímco v Praze se o předskakování postarali domácí United Forces of Dub, v Brně to bylo seskupení Pawlač Zewls, kteří Macku B uváděli na stejném místě i v roce 2010.

Organizační okénko

Favál sice není ani tak moc koncertní, jako spíše party klub a nikdo tam nikam nespěchá. Kdo přišel na hlavní hvězdu večera, pěkně si počkal. Po oficiálním začátku v 8.30 mohli časnější návštěvníci sledovat soundcheck a poté přišel čas na DJe. Předskokani Pawlač Zewls na lokální produkci nezněli vůbec špatně, na pódiu ale byli asi jen kolem půl hodiny, aby Macka B a jeho kapela mohli konečně začít, v té době bylo už čtvrt na dvanáct. Myslím, že organizaci klubu by prospělo přehodnotit časový plán, například forma „předkapela, hlavní koncert, afterparty“ by přišla vhod, aby každý dostal svoje bez zdlouhavého čekání a vdechovaní cigaretových jednotek. Dalším problémem klubu je jeho neskutečná zakouřenost, tudíž přesunutí kuřáků k baru a zákaz v samotném koncertním sále by nebyl vůbec od věci. Kromě argumentu ohledně diskriminace nekuřáků, se kterým mě většina stejně pošle do háje, patří dodat, že tohle možná odrazuje více fanoušků reggae, kteří tabák zrovna nemusí.

Na Favále panovala atmosféra o dost hustší, ale s prořídlejším publikem složeným z opravdu ryzích reggae fans, než jaká obvykle panuje na Flédě nebo v Lucerna Music Baru. Je na pořadatelech, jestli se v případě pozvání hudebníka takového formátu chtějí těmto klubům přiblížit nebo to naopak mají radši po svém jako party soukromějšího rázu. Nakonec po začátku hlavního koncertu se vzduch tak trochu pročistil, protože tabák už nikoho moc nezajímal. Macka B se nechal uvést svou kapelou a hned zpočátku rozjel reggae party.

Z jeho starých známých věcí zazněla třeba Sex Machine, písnička složená k podpoře žen, kde Macka zpívá, že žena je lidská bytost a ne jen sexuální stroj. „Nechci žádnej Big mack“ byla další ukázkou z jednoho z nejvýznamnějších alb jeho kariéry Roots Ragga (1992).

Macka B je známý svým kritickým postojem vůči různým nespravedlnostem ve světě, ať už jde o rasismus, nezaměstnanost, trest smrti nebo ženská práva. Kromě songů tohoto typu se vzpomínalo i na Boba Marleyho i také Petera Toshe nebo Burning Spear. Že rastamani podporují legalizaci marihuany (které se po jamajsku říká ganja), není žádným tajemstvím, v reggae o tom bylo napsáno nespočet skladeb a některé z nich vytáhl z rukávu i Macka B. Z nové desky Changing the World mimochodem zazněla v přídavcích i skladba Never Played a 45, ve které si hudebník zavzpomínal na dobu sedmipalcových vinylů a jeden z nich si přinesl i na ukázku, aby tento unikát starých časů ukázal svým mladým fanouškům. Byl to zkrátka celkem příjemný až trochu poučný výlet do historie i současnosti reggae a všeho, co k rastafariánství patří.  

Macka B + Pawlač Zewls, Brno – Favál Music Circus, 27. 9. 12

TAG:

    vychází za podpory
    EEA and Norway grants
    Ministerstvo kultury ČR
    Nadace Český hudební fond
    NADACE ŽIVOT UMĚLCE

    Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.