Russian Girls Like Raw: Artefakt ruského undergroundu

Russian Girls Like Raw: Artefakt ruského undergroundu

Estetika undergroundové anonymity a ruské devadesátkové melancholie jsou poznávacím znakem labelu Raw Russian. Ten založil producent Nikita Villeneuve v roce 2016 jakožto komunitu podporující mladé ruské producenty, kteří sdílí podobný pohled na svět a roli hudby v něm.

Svou existenci zahájil label dvěma kompilacemi. Raw Russian vol. 1 a 2, avšak tu zcela zásadní poslal do světa o rok později. Kolekce sedmi skladeb s názvem Russian Girls Like Raw sestává pouze z ženských producentek a jejich „unikátní vize moderního ruského zvuku”.

„Ruské producentky fungují většinou v rámci undergroundu, takže se těmi kompilacemi snažíme zvýšit povědomí o jejich specifické tvorbě. Oba releasy byly velmi úspěšné – kazety i vinyly se vyprodaly během prvního dne a doteď nám chodí žádosti od kamarádů a fanoušků o re-press, pro který jsme se nakonec u aktuální kompilace rozhodli. Někdo dokonce prodává vinyl RGLR vol. 2 za 150 EUR na Discogs, tak obrovský zájem nás těší,” pochvalují si zástupci labelu.

Přínos oněch kompilací vnímají i v kontextu ruského undergroundu obecně, kde si lidé rozšiřují povědomí o možnostech různých žánrů. „Většina ruských umělců (jak mužů, tak žen) má nyní v hudbě větší svobodu a prostor pro kreativitu. V roce 2017 zde existovalo mnoho post-house či outsider house projektů, které však postrádaly výraznější tvář, jakýkoliv ruský hudební artefakt. Dnes vidíme, že scéna vzkvétá a hranice žánrů se stírají.”

Úkol, zviditelnit producentky z kompilací se jim dle vlastních slov daří plnit – většina umělkyň podepíše smlouvu s jedním z velkých labelů. Tím však snahy kolektivu nekončí… „Jsme v kontaktu s mnoha spřátelenými weby a hudebními blogy v zahraničí, včetně známých producentů, a před pár měsíci jsme rozjeli pořad ve spolupráci s jordánským komunitním online rádiem micro.radio, které však má problémy spojené s pandemií, a proto jsme s nimi ztratili spojení. Nicméně jsme naprosto otevření jakýmkoliv jiným případným spolupracím,” dodávají Raw Russians, kteří si přáli zůstat v anonymitě – adekvátně ke svým undergroundovým idejím.

Aktuálně se label stáhnul do ústraní. Profily na Soundcloudu a Bandcampu sice nezmizely úplně, nicméně zejí prázdnotou (ti, kteří si tam jejich hudbu zakoupili, ji stále mají k dispozici v utajeném privátním módu). Zájemcům o specifický hudební katalog Raw Russian tak nezbývá než si jej dohledat v hlubinách internetu, vysbírat střípky na YouTubu a ponořit se do zatím existujícího šestihodinového playlistu na Spotify.

Nedlouho po dokončení našeho rozhovoru se k nám donesla smutná zpráva o úmrtí zakladatele Nikity. Jeho kolegové a kamarádi však hodlají v aktivitách labelu nadále pokračovat, a to ať už pod hlavičkou Raw Russian anebo plánovaného „girls-only” labelu, na kterém by dle jejich slov v budoucnu mohlo vyjít třetí pokračování oné unikátní kompilace.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.