Jako by snad zmínka o americkém státu Ohio v názvu byla zárukou kvality. Carry Me Ohio je možná vůbec nejslavnější skladbou Sun Kil Moon, dojemná Ohio zase vyčnívá z nabité diskografie písničkáře Damiena Jurada. Nyní o sobě s vynikající „ohiovskou“ skladbou dávají vědět i filadelfští Frontyards.

V seriálu Za oponou se snažím mapovat především desky, jejichž příběh není obecně nijak profláklý. Debut amerického písničkáře Justina Vernona alias Bona Ivera je výjimkou – o málokterém vzniku nahrávky se v posledních letech mluvilo a napsalo tolik jako o For Emma, Forever Ago z roku 2007. Přesto je to příběh natolik pozoruhodný, že by mi přišla škoda ho v rámci tohoto seriálu neodvyprávět. K příležitosti vydání třetího alba Bon Iver, 22, A Million, tak můžete zavzpomínat na jednu z nejvýraznějších folkových desek tohoto tisíciletí.

Na Besedě u Bigbítu se uskutečnila přednáška o soutěži Startér Radia Wave, který od letošního roku s Besedou spolupracuje. „V čem je Startér špatný?“ ptal se moderátor Jonáš Zbořil zúčastněných. Na diskuzi na Besedě už čas nezbyl. Co špatného tedy vnímám na Startéru já?

Jako fanoušek „plných“ desek, či v horším případě EP, se k různým kompilacím (a že jich vychází doma i ve světě docela dost) málokdy dostanu. Jednu z nejzajímavějších mají na starosti lidi kolem časopisu Crook, kteří už druhým rokem přináší na své kompilaci Crooked to Death velkou řadu domácích kapel, které stojí za sledování. Na nadupané jedničce z dubna 2015 se objevila jména jako Bugmen (a jejich famózní Ollie), Hissing Fauna, Prodavač, Or nebo Tomáš Palucha.

Jihomoravský festival Beseda u Bigbítu vypukne už přesně za dva týdny, v první srpnový víkend. Návštěvníci se mohou těšit na osvědčený formát – tedy na směs neotřelých jmen z české scény, doplněnou (především) o žánrově rozmanité kapely ze zemí visegrádské čtyřky. To vše proběhne během dvou dnů na 3 stagích v jedinečném prostředí topolového hájku v Tasově u Veselí nad Moravou.

Letošní ročník ostravského festivalu Chee Chaak se nesetkal s takovou návštěvností, jakou si pořadatelé představovali. Po citelném „provaru“ se tak promotérská skupina Chee Chaak Tips ocitla ve finančních problémech. Pomoci jim ale můžete už příští týden, kdy se v pražské kavárně Potrvá uskuteční první z „benefitů na Čičáky“. Další podobné akce se pak chystají v Ostravě a Přerově.

Událostí kolem kanadské post-punkové formace Preocuppations (do roku 2016 Viet Cong) nabývají nečekaně rychlého spádu. Teprve loni v zimě debutovali svým eponymním albem Viet Cong, které vzbudilo rozruch všude po světě, poté si stihli po stížnostech lidí změnit jméno na Preoccupations, a nyní chystají eponymní desku číslo dvě. Poslechněte si z ní druhý singl s názvem Degraded.

Koncertní podzim v Česku slibuje velká jména. Teprve včera byla ohlášena PJ Harvey, dnes přibyla britská trojice Daughter, která letos vydala povedenou druhotinu Not to Disappear. Tu představí 6. října v pražské Roxy.

Už dnes večer se v brněnském Vegalité představí švédští Hypnos, kteří přivezou svůj sedmdesátkový rock. „Víš jak ti fotr říkal, že nikdy nepoznáš pravou hudbu, protože jsi nežil v 70. letech? Vem ho s sebou,“ lákají pořadatelé na retro z Göteborgu. Doprovodí je temný slovinský stoner Jegulja a česká Lambda. Začíná se od 19 hodin, nepromeškejte.

Nedá se říct, že bych patřil mezi fandy instrumentální hudby, i když tu a tam mě nějaká taková skladba naprosto odzbrojí. Naposledy se tak stalo s polskými Niechęć, které jsem objevil náhodně při brouzdání po webu Rate Your Music. Song Krew pochází z eponymní druhotiny, která vyšla letos. Za mě instrumentálka roku, alespoň ta jazzová.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.