Ještě před tím, než naplno vypukne jaro, přivezou Claire Brentnall a Richard Knox alias Shield Patterns do Čech poslední záchvěvy zimní temnoty a melancholie. Jejich kolébající, elektronikou střižené hypnotické písničkářství rozvlní už ve čtvrtek 2. března pražský prostor Punctum – Krásovka. Zaznít by měly nejen skladby z nedávného alba Mirror Breathing.

Před rokem vydala rozverná ukrajinská folkotronická dvojice Zapaska výtečné album Pomalu. Nově teď přichází s animovaným klipem k jedné ze skladeb. Sympatický geometrický svět plný barev vytvořil ilustrátor Oleh Ščerba. Tleskáme! Na Ukrajině se ostatně dá najít daleko víc hudebních klenotů, nedávno jsme recenzovali třeba novinku od DachaBracha a ještě jednu jarní lahůdku máme v záloze. Dozvíte se brzy.

Skeleton Tree patří mezi nejvýraznější alba loňského roku. A taky mezi nejzásadnější desky samotného Nicka Cavea. Svůj charismatický projev totiž tentokrát Nick dotáhl k naprosté dokonalosti – částečně díky své umělecké genialitě, částečně kvůli nečekanému a bolestnému zásahu do jeho života.

Klávesy, kontrabas, bicí a samplované hlasy = hravá, spontánní lahůdka vznášející se na jazzově taneční vlně. Debutové album Gold, které nyní berlínské trio KUF v České republice představuje, je ale charakteristické pestrobarevnou směsí stylů. Prostě pořádná dávka jarní nálady. Stihnete je ještě dneska v jihlavském klubu Bezvědomí, zítra v olomouckém Jazz Tibet Clubu, pak v Břeclavi a Praze (Potrvá). (PS: Zpěváka na pódiu nehledejte, je ukryt jenom v krabičkách.)

V pražském klubu Underdogs’ Ballroom & Bar se na pátek 10. února chystá večírek s tříchodovým elektronickým menu. Potkáte se s producentem Janem Glínem, s vídeňským fetish minimal wave projektem 2 Pigs Under 1 Umbrella a hlavně s nekompromisním montrealským duem Pelada, které se v rámci evropského turné zastaví v Praze. A kdo to má blíž do Brna, může Peladu zastihnout ještě den poté v Kabinetu Múz.

Písničkář Fink vydává 10. března nové album. Bude se jmenovat Fink's Sunday Night Blues Club, Vol. 1. Název to naťukává, první singl Boneyard potvrzuje – tentokrát půjde o čistě bluesovou desku. A nejlepší je, že si ji budete moct užít taky živě. V Brně na Flédě zahraje Fink 17. října, o den později mu pak bude patřit pódium pražského klubu Roxy.

Sychravé únorové počasí láká k tomu, schovat se někam do tepla. V kopřivnické Mandale si můžete zajít nejen na čaj, ale taky na některý z plánovaných koncertů.

Když jsme Nobody Jazz Ensemble loni na jaře představovali v Echolokátoru, nevěděli jsme o nich vůbec nic, jen to, že je to česká kapela/projekt. Uběhl rok a Nobody Jazz Ensemble jsou stejně tajemní jako dřív. A taky stejně podmaniví.

Od jeho první pražské návštěvy uplynuly už čtyři roky (tehdy hrál pro malé publikum na Sedmičce) a za tu dobu z něj vyrostla písničkářská ikona. Kanaďan Mac DeMarco si nyní v rámci svého světového turné s kapelou naplánoval taky zastávku v Praze, a to na 13. srpna.

Podmanivá La Petite Sonja, zpěvačka šedesátkové psychedelické garážovky Kill the Dandies!, se nakrátko od kapely odpojila a rozhodla se dát dohromady vlastní hudební nápady. Shrnula je na album Musa Somnambula, pojmenované po slavné grafice surrealistického umělce Jindřicha Štýrského.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.