Cestovní kancelář kolektivu AVA provází po hvězdných drahách nebo zemských norách s železnou pravidelností. Jejich túry za světlem na konci tunelu jsou akci od akce hloubavější, podmanivější a především bližší. Ani nepřipravený člen turnusu neprojde tunelem bez zamyšlení a vnitřního pohnutí. AVA s každým výmykem poskočí dopředu a laťku posunou výš.

TOP SONGY 2016: Rozhodnutí vydat po 8 letech odmlky vůbec první album už by dnes sotva kým otřáslo. Nikoli však v případě členů rodiny stojící za jmény hned několika výrazných českých kapel. Veena se znovuzrodila, a i přesto, že nepatřím mezi pamětníky jejich počátků, málokdy mne mizející a vracející se, zdánlivě nekonečné pochmurno při cestě vlakem nesvede na scestí a neřekne si o celou Help it to Die. S příchodem poslední, slzavé Noise in Mexico se o slovo hlásí kontemplace a hřejivý pocit z toho, že napoprvé nikdy nikomu nic nestačilo a koncem nic nekončí. A spokojeně přetáčím na začátek.

TOP SONGY 2016: Navzdory tomu, že mladičký rakouský rapper Candy Ken začal s produkcí hudby ani ne před třemi lety, v roce 2016 vydal desku Real Talk, kterou už lze sotva brát jako akt mladické nerozvážnosti. Konzistence jeho persony stvořené v genderově fluidní edici domečku pro panenky a rap vyslaný zašlápnout jakýkoli stereotyp, se ve spojení s hudebně nijak zvlášť vyčnívajícím, avšak svěžím hiphopem totiž nebývale zařezává pod kůži. Gender roles are over, it’s 2016 – to je to, oč tu běží.

V městečku Sobotka, skrytém asi hodinu cesty severovýchodně od Prahy, bude s počátkem léta zahájen 60. ročník Šrámkovy Sobotky – drobného festivalu českého jazyka, literatury, řeči a všeho s českým jazykem a slovem spojeným. Každý ročník láká jiným tématem, letos je jím lyrika dnes.

Při poslechu Kyklos Galaktikos může člověka naplnit pocit, že si se slovy rozumějí a hrají až příliš znamenitě. Možná proto je za novým elektroakustickým projektem Tyto Alba, tvořeným dvěma členy hiphopových Kyklos Galaktikos, touha slovo useknout už s náznakem přicházející slabiky. A především se slovu nepokoušet rozumět vůbec.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.