Jednou z aktivit projektu, který podpořily Fondy EHP/Norska, jsou workshopy určené dětem a mládeži ve věku 10–15 let. Uskuteční se během dvou dubnových víkendů v Brně a jejich cílem je seznámit účastníky s procesem tvorby elektronické hudby – od vzniku zvukových nahrávek a stop v terénu – kterým bude město, ale i příroda v něm – až po výslednou kompozici a její živé provedení. Workshopy povedou dva lektoři: experimentální hudebník Jonáš Svoboda (zároveň doktorand FAVU a režisér videoklipů) a sound designer Lukáš Zelenka.

Sérii hudebně-diskusních večerů HLUK, kterou pořádá AlterEcho s podporou Fondů EHP, uzavře třetí edice symbolicky 3. března v partnerském klubu Bajkazyl Brno. V hudební části se představí ve společném live setu dvojice pražských elektronických hudebníků Bariel & TMA, původem ruská experimentální producentka rlung a také ambientní projekt Vision of 1994.

Ghost of you vstávají z popela jako bájný pták Fénix, Chief Bromden oslavují předjarním mini turné příchod nové desky a do toho udává mathrockové rytmy rakovnická instrumentální pětice Mara Jade. Trojici kapel, z nichž dvě sdílejí bubeníka Antonína Kropáčka a zpěváka a kytaristu Štěpána Pařízka, bude možné zastihnout v Brně, Praze a Valašském Meziříčí.

Umělec JAF 34, nejdříve skrytý za zrcadlovou maskou, pracuje s různými formami prezentace své tvorby a spolupracuje taky s řadou českých hudebníků (Himalayan Dalai Lama, Manon meurt, Houpací koně aj.). Jeho loňský debut Empty se na sklonku roku dočkal kompletního vizuálního ztvárnění, vznikl totiž film ve stopáži celé nahrávky.

Brno Contemporary Orchestra pokračuje v dalším roce koncerty na netradičních místech ve městě, dokonce na takových, kde ještě nikdo dosud živě nehrál. První letošní vystoupení souboru pod vedením dirigenta Pavla Šnajdra plánované na 24. ledna nese podtitul Stroje a strojky. Ten už trochu napovídá, kde se program bude odehrávat.

Slavnostní vyhlášení jedenáctého ročníku hudebních cen Vinyla proběhne 23. února v pražském Lucerna Music Baru. Kromě tradičních kategorií Deska, Objev a Počin roku bude udělena Cena Jany „Apačky“ Grygarové pro hudební publicisty a publicistiky a nově také vyhlášeni laureáti výzvy Bastl Electronic Track určené na podporu mladých producentek a producentů.

Vzpomínky na léto se pražská psychedelická sestava Madhouse Express rozhodla shrnout jedním čtyřskladbovým EP, které pojmenovala Interflavours. Krátkou nahrávku doprovází nostalgicky laděný videoklip k singlu Is It Tomorrow, který zachycuje záběry z loňského turné.

V Brně usazený Dreamdivenboy nadělil pod stromeček nový klip S tebou bez tebe, kterým uvádí připravovanou desku Syndrom Explodující Hlavy. Následovat budou další tři videa, v nichž bude dějová linka pokračovat. Mladý rap se transformuje a trend autotune sice nemizí, ale některé texty směřují k redefinici žánru.

Píseň s charakterem motlitby ze zamlžených Jeseníků se dočkala své vizuální podoby jako třetí v pořadí z alba Puls, které kapela kolem hudebního kuchaře Kittchena vydala letos v květnu. Klip natočil filmař a fotograf Jan Škop.

Severočeští B4 plánují vydat ještě před Vánoci (21.prosince) nové album Pomazánkové máslo, které vyjde u Polí5. Půjde opět o hojnou recyklaci různých populárních hudebních vlivů od osmdesátkového popu, přes krautrock až k discu. Melancholický nádech písní vybalancuje sarkastický humor, který je definován už v samotném názvu desky. Z prvního vypuštěného singlu Majer, k němuž vzniklo video s VHS estetikou, lze soudit, že možná půjde o nahrávku více písničkovou a o něco méně experimentální.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.