3 dny koncertů a vzdělávání. Synapse Knowledge v MeetFactory

Z workshopu Synapse Knowledge v Golden Hive Z workshopu Synapse Knowledge v Golden Hive foto: Libor Galia

Synapse Knowledge je série pravidelných setkání hudebních tvůrců a fanoušků s cílem dlouhodobé podpory domácí i evropské nezávislé scény. Tři dny plné přednášek, workshopů, poslechových sessions a masterclass se odehrají tradičně ve smíchovském MeetFactory 19., 20. a 26. září 2022.

Zářijová část letošního programu proběhne s přesahem do vod hudebně-dokumentárního filmu a pořadatelsky-produkčních aktivit. Hned první večer se můžeme těšit na přednášku organizátorů festivalu Lunchmeat a především na vystoupení a masterclass ukrajinské producentky a zpěvačky Katariny Gryvul, která vystoupila v Praze v rámci letošních United Islands.

Gryvul je multidisciplinární hvězda na poli elektronické hudby: skladatelka, sound designérka, producentka, houslistka a nově také pedagožka. Ve své tvorbě mixuje převážně klasickou hudby a progresivní elektroniku. Je také zakladatelkou školy skladby, instrumentace a hudební teorie a produkce. Skrze účast Ukrajinky Katariny Gryvul [chceme] akcentovat aktuální realitu toho, co to znamená být umělkyní nebo umělcem ze země, kde probíhá válečný konflikt, který zásadně ovlivňuje nejen tamní kulturu, ale život vůbec a taky budoucnost, říká dramaturg Václav Havelka.Druhý den bude patřit režisérovi Šimonovi Šafránránkovi nebo přednášce Stuarta Sweezyho, který představí nevyprávěný příběh hudebních a uměleckých eventů z počátku 80. let v kalifornské poušti, které jsou dnes považovány za inspiraci pro festivaly jako Burning Man, Lollapalooza a Coachella. Tedy kolektivní zážitky, jež se staly klíčovými prvky populární kultury 21. století. Sweezy také uvede projekci filmu Desolation Centre zkoumající právě tyto festivaly a jejich vliv.

Všichni vystupující zářijové série přednášek pro mě osobně představují výrazné tvůrce, kteří mě svými příběhy, přístupem a tvorbou inspirují. Pokud bych měl hledat nějaké pojítko celé série, vnímám to tak, že jím je propojování tradičního s experimentálním, výstředního s neobvyklým,“ doplňuje Havelka.

Poslední den bude patřit kytarám. Neotřelé duo Šimanský/Niesner představí americký primitivismus – ⁠výstřední a neobvyklý hudební styl vs. česká folková tradice. Ze zahraničí přijala pozvání Marisa Andeson, která během workshopu představí propojení tradiční a experimentální hudby a s ním spojené techniky hry na katary a ladění nástrojů. Netradiční folková hudebnice a aktivista celý festival uzavře svým koncertem.

Na hudebně-vzdělávací akci je jednotné vstupné na všechny tři dny, přičemž je možné absolvovat pouze vybranou část programu.

Synapse Knowledge 2022, Praha – MeetFactory, 19., 20., 26. 9. 22

    vychází za podpory
    EEA and Norway grants
    Ministerstvo kultury ČR
    Nadace Český hudební fond
    NADACE ŽIVOT UMĚLCE

    Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.