Čtyři dny Alternativy zahájí Genot Centre, vrátí se experimentální noiserka Pharmakon

Čtyři dny Alternativy zahájí Genot Centre, vrátí se experimentální noiserka Pharmakon

Každoroční podzimní přehlídka progresivních směrů, elektroniky, noisu, soudobé hudby i jazzu a slovy samotných organizátorů jednoduše hutné hudby a zvuků, se letos v Praze uskuteční již po šestadvacáté. Zahájení proběhne 27. října v kulturním prostoru Colbenka 1704, kdy se o hudební a audiovizuální program postará pražský label Genot Centre. Začátkem listopadu pak festival bude pokračovat dalšími třemi koncertními večery v MeetFactory. „Alternativa je touha hledat nové úhly pohledu; hudba, která se nebojí vystupovat ze zaběhnutých škatulek. Osvobozený zvuk...“ – takto je definována festivalová vize a line-up ji skutečně potvrzuje.

První listopadový den nás čekají experimentální a ambientní plochy, do Prahy totiž poprvé přijíždí improvizační těleso Unsub Meta Orchestra. Hosty budou také australský multiinstrumentalista Oren Ambarchi, polský noisový folkař Jakub Ziolek s projektem Stara Rzeka a z domácích luhů Ondrej Zajac a Dead Pigeon Dub & Escher Fucker. Následující večer bude patřit freejazzové improvizaci, například se saxofonistou Matsem Gustafssonem, vídeňským představitelem avantgardní scény, kytaristou Martinem Siewertem a virtuózním turntablistou dieb13. Preparací a amplifikací nástrojů rozezní prostor i klavíristka a klavinetiska Magda Mayas s bubeníkem Tony Buckem z australských The Necks, kteří spolu vystupují jako duo Spill. K poslechu toho však bude mnohem víc. Vrcholem Alternativy se pak stane do temnoty pohroužená experimentální noisová elektronika newyorské umělkyně Margaret Chardiet alias Pharmakon, která nás loni uhranula albem Contact. Vedle ní uvidíme třeba také mezinárodní avantcorový ansámbl Shibuya Motors se dvěma bubeníky Balászem Pándim a Didi Kernem či domácí Microvomit a producenta Izanasze se speciálním noisovým setem.

MeetFactory dotvoří během festivalu sochařské a zvukové instalace a hlavní program doplní 29. října ještě Velká jména z Malé Alternativy v Čítarně Unijazzu. Výstava fotografií Karla Šustra zachytí kapely a hudebníky, kteří dvacet let vystupovali na doprovodné Malé Alternativě. Na vernisáži vystoupí Andrej Polanský wtd Emül Langman, alternativní projekt s minimalistickými přístupy a post-rockem inspirovaný projekt Sestra hudebníka Pavla Drábka, jenž se stal vítězem Malé Alternativy v roce 2015

Na úvodní noci s Genot Centre se můžeme těšit krom jiného na abstraktní audiovizuální divočinu McLaren Surface, ambientní spektra Jemh Circs, v němž má prsty Marc Richter z Black To Comm nebo Renicka Bella, který se věnuje live-codingu, elektronické improvizaci a algoritmické kompozici. Společný set si dají Wim Dehaen a Jano Doe, královna modulárních syntezátorů.

Altenativa meets Genot Centre // Blešák hluku, Praha – Collbenka 1704, 27. 10. 18

Velká jména z Malé Alternativy, Praha – Čítarna Unijazz, 29. 10. 18

Alternativa festival, Praha – MeetFactory, 1.-3. 11. 18

 

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.