David Byrne se přidává do boje proti Spotify

David Byrne David Byrne

David Byrne se přidává do boje proti Spotify po bok takových jmen, jako jsou (z největších) předáci a spřízněnci Radiohead anebo The Black Keys. Byrne, dříve vůdce Talking Heads, dnes spíš znám po boku Briana Ena anebo St. Vincent, se přidává na stranu bojkotu.

Jednašedesátiletý hudebník, od něhož si Radiohead vzali pojmenování, se vyjádřil k problematice toho, jak hudební průmysl ve smyslu Spotify (tj. streamovací server, na němž si posluchači mohou koupit předplatné, za něž dostanou hudbu z celého světa, a z nichž umělci následně získávají jisté procento zpět), vysává hudebníky do poslední kapky. Dle muzikantů, zastoupených takto naposled článkem Byrnea pro Guardian (celý si jej můžete přečíst na stránkách deníku), tímto zastoupením umělec není schopen přežít, což se netýká až tak velkých muzikantů, jako spíš nezávislých, začínajících uchazečů. Poslední půlrok již donutil právě zmíněné, včetně mnoha dalších (namátkou novozélandskou Princess Chelsea), ke stažení svých skladeb ze Spotify. Byrne ve svém článku namítá také proti argumentu lehkého doporučování - to je dle něj adekvátnější písmem anebo ústním doporučením v kruhu přátel.

Dodejme také, že je tomu rok, co Byrne vydal knihu How Music Works (Jak funguje hudba). Žádná z jeho knih v čeština vydána doposud nebyla.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.