Hutná hudba na podzim opět v Praze. Alternativa slaví kulatiny

Richard Dawson Richard Dawson

Už přes třicet let představuje pražská Alternativa svému publiku hudbu pro všechny, kdo při poslechu rádi objevují a experimentují. Letošní ročník bude probíhat od 3. do 11. listopadu převážně v klubu MeetFactory, Kasárnách Karlín a Čítárně Unijazz. Pohlcující drony skladatelky, varhanice a zvukové umělkyně Kali Malone festival uzavřou v magickém sakrálním prostředí kostelu U Salvátora.

Poprvé v Praze vystoupí britský písničkář Richard Dawson. „Jeho výstřední práci s hlasem doplňují hravé i temné texty. Přes nekonvenční projev a uměleckou nekompromisnost nicméně jeho tvorba zůstává přístupná celkem širokému publiku, což dokazuje i fakt, že se řadí mezi nejvíce ceněné hudebníky v ostrovních médiích od Wire po The Guardian,” dodávají spolupořádající Heartnoize Promotion. Dawsona uvítají Kasárny při zahájení Alternativy v pátek 3. listopadu. Večer dále skýtá i komornější set bratislavského kultovního DIY projektu Bolka.

Kolektiv Glory Affairs operuje mezi současným experimentem, (post)klubem a globálními zvuky, potažmo ukazuje, že hranice mezi nimi stejně neexistují. Jeho akce, které probíhají ve studiu v Planetě Za i na jiných místech po Praze, bývají komunitními hostinami pro smysly, kde hrají vedle zvuku a videa důležitou roli i stage design včetně soch, divadelní prvky, kostýmy a jídlo. Festival připravuje tento nevšední zážitek na sobotu 4. listopadu v kulturním prostoru Letohradska10.

V MeetFactory se můžeme už v pátek 10. listopadu těšit na dánskou hlukařku Puce Mary či na žánry překračující sdružení hudebníků kolem rakouského klarinetisty, vokalisty a hráče na elektroniku Christofa Kurzmanna. El Infierno Musical je založené na poezii argentinské básnířky Alejandry Pizarnik. Uskupení čtrnácti hudebníků a hudebnic Beatnik Manifesto pod vedením turntablisty a režiséra Dietera Kovačiče alias dieb13 předvede multimediální show, ve které propojí texty, zvuky a filmové záběry.

Tradici experimentální elektroniky padesátých let rozvíjí francouzský hudebník Jean-Philippe Gross. Z Francie přijede i trumpetista Timothée Quost, který vedle sólového vystoupení představí projekt a tool is a tool, realizovaný přímo pro festival Alternativa. Průsečíky mezi improvizací, moderní kompozicí a lidovou hudbou zkoumají v duu Nabelóse klavíristka Ingrid Schmoliner a hornistka Elena Kakaliagou. Mezinárodní projekt s účastí elektronického producenta Olivera Torra má název  +../q_Q\..+  a jedná se rovněž o festivalovou premiéru.  Ambientní chilloutovou stage s vizuály opět na Alternativu přinese kolektiv BCAA.

„Ze zákoutí japonské scény, kde se protíná free jazz, noise a grindcore, vychází bubeník Ryosuke Kiyasu. Člen legendární kapely Fushitsusha Keijiho Haina vystoupí v sobotu 11. listopadu ve smíchovské továrně. Ve stejný večer se představí i uskupení skladatele a saxofonisty  Miro Tótha a zpěváka Michala Kaščáka Drť, které doprovodí intelektuál a politik Fedor Gál. V živém provedení reflexe Gálových osobních zážitků z milníků (česko)slovenské historie od konce druhé světové války do začátku té rusko-ukrajinské slibuje kontrast tíživého textového materiálu s energickou až hravou hudbou,” láká na další body programu pořadatelské sdružení Unijazz.

Alternativa se také dlouhodobě zaměřuje na práci s mladým publikem. Jarní workshopy tvorby zvuků završí vystoupení mladých tvůrců a tvůrkyň v malém sále v pražské MeetFactory. Podrobný program je k nalezení na festivalovém webu.

Alternativa, Praha – Meetfactory, Kasárna Karlín, Čítarna Unijazz a jiná místa, 3.– 11. 1. 23

    vychází za podpory
    EEA and Norway grants
    Ministerstvo kultury ČR
    Nadace Český hudební fond
    NADACE ŽIVOT UMĚLCE

    Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.