Hýření Nyege Nyege. Showcase africké elektroniky poprvé v Praze

Otim Alpha Otim Alpha

„Nejlepší festival elektronické hudby na světě je v Ugandě,” prohlašuje jednoznačně britský magazín Fact. Řeč je o Nyege Nyege a mladá krev vyslaná z tohoto labelu a stejnojmenného festivalu předvede, kvůli čemu je východoafrická taneční scéna poslední roky opěvovaná. Syrová energie poprvé zasáhne i Prahu, smíchovskou továrnu probudí 8. března.​

Bamba Pana & Makaveli z Tanzanie s jejich ultrarychlými singeli beaty,výraznými perkusivními vzorci, výbušným frázováním a bývalý ugandský boxer Otim Alpha, člen etnika Acholi s rytmy přetavenými do techna. To jsou dva zástupci Nyege Tapes, jejichž tvorba vychází z tarabu, tedy arabského pojetí hudby. Základním požadavkem tohoto konceptu je pohnout člověkem emocionálně, přivést ho k pocitu ochromení, radosti i smutku, a obecně označuje propojení hudby s poezií a tancem.

Bude se hřešit, řekl by si jeden, když zkoumá, co znamená „Nyege Nyege”. Jméno festivalu, probíhajícího v ugandském městě Jinja na břehu Nilu, lze přeložit jako „pocit nebývalé a nezastavitelné touhy se hýbat, natřásat a tančit”, v jiném africkém jazyce ovšem třeba jako „být nadržený”. Hudební produkce se díky lepší dostupnosti moderních softwarů přetavila do frenetické, výsostně aktuální tvorby, jež svébytně reaguje na západní styly, zatímco zůstává věrná svému původu a DIY étosu. S téměř 300 beaty za minutu, singeli dnes zprostředkovává nejzběsilejší party.

Zástupci Nyege Nyege rozpoutají poprvé v Česku a MeetFactory party začínající s úderem desáté. Showcase Nyege Nyege bezesporu není pro každého, lační po protiváze berlínského techna a evropské alternativní scény nicméně budou nasyceni zcela. V noci z pátku 8. března na sobotu se rozpoutá taneční epidemie, která už dříve zachvátila polský Unsound anebo berlínský Berghain.

Nyege Nyege showcase, Praha – MeetFactory, 8. 3. 19

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.