Islandská renovace polské klasiky. Poslechněte si The Chopin Project

Ólafur Arnalds & Alice Sara Ott – The Chopin Project Ólafur Arnalds & Alice Sara Ott – The Chopin Project

Ólafur Arnalds je workoholik. Skladatele z ostrova gejzírů zastihly poslední měsíce v tvůrčí hyperaktivitě a nyní představuje svůj nový projekt, na němž se podílí s německo-japonskou pianistkou Alice Sarou Ottovou. V The Chopin Project představí svou interpretaci skladeb významného představitele hudebního romantismu, Fryderyka Chopina.

„Vždy jsem si lámal hlavu nad tím, proč jsou Chopinovy skladby nahrávány stále stejným způsobem. Vytvořili jsme si v historii nějaký standard, jak by se měly dělat, a já přitom stále čekal na někoho, kdo by udělal věci jinak. A pak jednou, během dlouhého letu z Melbourne do New Yorku, jsem si řekl, proč bych to nemohl udělat zrovna já?“ vysvětluje pohnutky k novému provedení a uchopení díla slavného klavírního virtuosa Arnalds, sám velký fanoušek Chopina.

Jak bude takové „remixování“ vypadat, naznačuje první vlaštovka Verses. Ta ve čtyřech minutách využívá motivy z Chopinovy třetí sonáty pro piáno, přičemž tyto motivy jsou nejprve představeny smyčcovým kvartetem a následně rozvedeny v několikaminutovém klavírním sólu. Celá nahrávka vyjde 16. března.

Islandský pohled na polského romantika vás neláká? Možná vás osloví jiné výsledky výše naznačované Arnaldsovy hyperaktivity. Na intelektuální taneční parkety se vydal s projektem Kiasmos, svou charakteristickou kombinací vážné hudby a elektroniky pak protkal soundtrack ke snímku Broadchurch.

Nezapomeňte se také podívat, jak se to má s vážnou hudbou v Polsku v současnosti, s nástupem mladé a žánry smazávající neoklasické vlny.

  vychází za podpory
  EEA and Norway grants
  Ministerstvo kultury ČR
  Nadace Český hudební fond
  NADACE ŽIVOT UMĚLCE

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.