Japonské zahrady, arktické pláně a elektronické meditace. Klara Lewis a Sugai Ken v Punctu

Klara Lewis Klara Lewis foto: Bruno Destombes

Žižkovský prostor Punctum představí 30. dubna v celovečerním programu Nox Sonituum český debut japonského hudebníka Sugai Kena za doprovodu trojice vybraných umělců ze sféry abstraktní a ambientní hudby. Naváže pak 7. května návratem ceněné švédské skladatelky Klary Lewis, se kterou si zahraje projekt Talk=Trouble.

Sugai Ken navazuje na japonskou tradiční hudbu a zasazuje ji do kontextu současného experimentu. Jeho tvorba, o jejíž originalitě vypovídají i alba na RVNG Intl. nebo Field Music, přitom dokáže pozoruhodně hladce propojovat nebeský klid jednoho a disruptivní tendence druhého. Jako by do stereotypních obrazů sakurových hájů a úhledných jezírek prolínala virtualita, která může být chladná i právě tak krásná.

Další pozoruhodnou položkou programu je americký projekt LXV, který vydává mimo jiné na perspektivním slovenském labelu Warm Winters Ltd. Jeho zvukové koláže vytvářejí jakési tapiserie, ze kterých se jako přízraky vynořují tušené melodie. Něco podobného bude platit o digitálních světech, které buduje domácí soundartistka Natálie Pleváková. Naproti tomu skotská hudebnice Bell Lungs odehraje nejpřístupnější set večera, psychedelický drone, který láká barevností a členitostí.

O týden později se představí švédská producentka Klara Lewis. Ta zaujala svět abstraktní elektroniky už debutem Ett, který vydala v pouhých 21 letech, a její pohled z arktických plání někam na hranice klubu a akademie rozvíjejí i další nahrávky na legendární značce Editions Mego. Tohle „divadlo pro uši“, jak autorka svou tvorbu s oblibou označuje, je přehlídkou terénních nahrávek, osekaných beatů a elektronických ploch, která zaujme členitostí i svěžestí. V podobných vodách – v jeho případě mezi terénními nahrávkami, synťákovými plochami a hlukem – se pak pohybuje domácí projekt Talk=Trouble, který večer otevře.

Nox Sonituum: Sugai Ken + LXV + Bell Lungs + Natálie Pleváková, Praha – Punctum, 30. 4. 23
Sonitus #65: Klara Lewis, Praha – Punctum, 7. 5. 23

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.