Sonitus: kytara jako bzučení digitálního hmyzu, experimentální legenda a hudba stoiků

Ale Hop Ale Hop

V rámci domovské série prostoru Punctum se na třech večerech představí různorodý výběr z okrajů alternativy. Poprvé v Praze vystoupí Ale Hop, peruánská kytaristka s mimořádně invenčním přístupem ke svému nástroji, dojde na přespávací koncert s legendárním experimentátorem Davidem Toopem a norští Oker předvedou své pojetí klidné hudby na pomezí kompozice a improvizace.

V sobotu 28. října uvedou Punctum, o_u a Dissent_odds pražskou premiéru projektu Ale Hop. Peruánská hudebnice Alejandra Cárdenas Pacheco patří k mimořádným objevům posledních let. Její tvorba stojí na netradičním kytarovém zvuku procesovaném různými syntezátory, ze kterého formuje pozoruhodné struktury řídící se cizí logikou. Mechanicky brutální výpady i hmyzí zrnění si přitom uchovávají stopy kytarové zemitosti, která dokáže být tak expresivní, i fragmenty jihoamerické melodiky. Vystoupí rovněž duo Luctus s audiovizuálním vystoupením na téma smutku za mrtvé a fenoménu oplakávačů/plaček („vopleniki“), které je inspirované ruskými a běloruskými tradicemi.

Ve spolupráci s kolektivy AVA a XION 16. listopadu proběhne celonoční pásmo s koncertní a poslechově-spací částí zaměřené na ambientní a abstraktní hudbu. Představí se improvizující hledači nových zvuků Daniele Martini s Franziskou Windisch, precizní ambientní producent ATŌMI a především performance Hidden Body zásadního hudebníka a autora Davida Toopa a multidisciplinární umělkyně Anii Psenitsnikovy, která propojí ruský a ukrajinský folklór, japonský tanec butó a výrazivo experimentální hudby. Nocí pak provedou živé i DJské sety členů obou zapojených skupin.

Podobně subtilní bude i druhý listopadový Sonitus, kde v úterý 21. vystoupí norská kapela Oker a duo Vojtěcha ProcházkyGeorgym Bagdasarovem. Oker nazývají svůj přístup stoickým. Pohybují na hranici kompozice a improvizace i minimalismu a jazzu, přičemž se jim daří do celkově subtilní tvorby velmi organicky zapojovat rozšířené techniky. Oproti tomu Bagdasarov a Procházka, dvě výrazné postavy české experimentální scény, slibují spíše abstraktní elektroniku, kde bude Procházkova špičková hra na klávesy doplňovat kvaziorchestrální výstupy z prostředí, které si Bagdasarov sám napsal.

Sonitus x o_u x Dissent Odds: Ale Hop + Luctus, Praha – Punctum, 28. 10. 23
Nox Sonituum #2: David Toop & Ania Psenitsnikova + ATŌMI + Martini & Windisch + AVA + XION, Praha – Punctum, 16. 11. 23
Sonitus #72: Oker + Georgy Bagdasarov & Vojtěch Procházka, Praha – Punctum, 21. 11. 23

    vychází za podpory
    EEA and Norway grants
    Ministerstvo kultury ČR
    Nadace Český hudební fond
    NADACE ŽIVOT UMĚLCE

    Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.