Kevin Morby Kevin Morby

Kevin Morby oslní MeetFactory. Výrazný písničkář poprvé v Praze

Spirituální písně pro světský věk. Kevin Morby, tradiční, o nadčasovost usilující americký písničkář, který je v současnosti označován za jednoho z těch nejlepších, přijíždí s novým albem Oh My God poprvé do Prahy a smíchovské továrny 5. listopadu 2019.

Koncert byl zrušen z důvodu nemoci umělce. Lístky se vrací v místě nákupu. (aktualizace 2. 11. 2019)

Náboženství nás všechny obklopuje, říká Kevin Morby. Jde o univerzální jazyk, v němž se skýtá hluboká krása. Neokázalý, uvěřitelně procítěný, takový je na jeho aktuálním albu Oh My God (2019). To současně není o Bohu, ale o pohledu na lidskou zkušenost zvenčí, z hlediska náboženství. Promlouvá jazykem exaltace, provází jej gospely, na přebalu za velkolepě vysázeným názvem alba sedí nahý, s malbou svaté Cecilie nad sebou. Přesto nic z toho zde nezavání ironií či falešným sentimentem.
Když završil turné ke svému přechozímu City Music (2017), vrátil se do Států, kde našel svůj domov v plamenech – obrazných i doslovných. Rozešel se s partnerkou, Trump se dal na cestu stát se prezidentem, lesy okolo hořely. „Měl jsem pocit, že nedokážu vypnout hlavu. Nemohl jsem svět okolo vypnout,” svěřuje se pro časopis Fader. Boha ani víru nenašel, provází jej ale od malička, kdy si na uklidněnou odříkával modlitbu. Aktuální, pořadově páté album Oh My God je takto vyjádřením nejednoznačnosti, rozpolcenosti, je tázáním spíš než odpověďmi.

Morbyho uvede Bedouine, vlastním jménem Azniv Korkejian, písničkářka s kořeny v Sýrii usazená v L. A. Její tvorba vychází ze sedmdesátkového folku, který je přetvářen pro dobu globálního popu. Truchlé kouzlo jejího Bird Songs of a Killjoy (2019) spočívá v neskutečném klidu, jako když bouřku sledujete z bezpečí domova. Vedle něj ve smíchovské továrně také poprvé v Praze. V úterý 5. listopadu bude na pódiu tucet růží a v MeetFactory se rozhostí nadpozemský klid.

Kevin Morby + Bedouine, Praha – MeetFactory, 5. 11. 19

Komentáře

vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČR

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.