Liptovské lidové písně v syntezátorovém imagináriu

Liptovské lidové písně v syntezátorovém imagináriu

Netradiční reinterpretace slovenských lidových písní z liptovské oblasti připravuje Radio Punctum. Čeští a slovenští producenti elektronické hudby na ní představí své vlastní verze písní vybraných z kolekce gramodesek Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry. Jedná se o edici, která navázala na regionální výzkumy lidové kultury, jejichž výsledky byly postupně uváděny na Folklórnych slávnostiach pod Poľanou v Detve, většinou pod dramaturgickým a režijním vedením Viliama Jána Grusky. Ten byl vedle svých četných povolání, zejména kolem filmu a režie, také etnografem. Z jeho dílny vzešel námět na zdokumentování lidové hudby jednotlivých regionů na Slovensku. K realizaci se poté přidal také Svetozár Stračina a další spolupracovníci.

Právě soubor lidových písní z Liptova vydaný v roce 1982 ve zmíněné kolekci Panoramat přetvořili s využitím současné zvukové estetiky umělci a producenti jako Trauma, Oliver Torr, Loops of Decay, Evil Medvěd, Nina Pixel či Obelisk of Light. „Zatímco úlohou původního projektu bylo zachovat hudební dědictví regionu, kompilace Liptov mapuje současné spektrum elektronické scény obou zemí napříč žánry a styly,“ komentuje anotace vzniklé dílo.

Liptov obsahuje dvanáct tracků a vyjde 21. února na Punctum Tapes.

    vychází za podpory
    EEA and Norway grants
    Ministerstvo kultury ČR
    Nadace Český hudební fond
    NADACE ŽIVOT UMĚLCE

    Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.