Mezi sny a Akropolí. The Residents navštíví Prahu

The Residents The Residents

V únoru nás čeká výlet do snů, i když možná ne do těch našich, ale do těch cizích, které jsme nikomu nezáviděli, ale stejně je ze zvědavosti chceme vidět. Do pražského Paláce Akropolis dorazí skupina všestranných umělců a performerů skrytých za ikonickou masku oční bulvy. Na začátku února přijede bizarní kalifornské uskupení The Residents.

Do Čech přivezou svojí – tentokrát převážně na hudbu zaměřenou show In Between Dreams. The Residents společně fungují od začátku 70. let, kdy se zabývali především videem a animací a až když se k jejich produkci přimíchala hudba, začali vytvářet živé show na pomezí divadla, performance a koncertu. Zásadními milníky jejich tvorby jsou pak rozhodně také CD-ROMy Freak Show a Gingerbread Boy. Jak jejich mluvčí (součástí anonymity The Residents je také to, že mimo podium nemluví) Homer Flynn, zmiňuje třeba v rozhovoru pro MakeWeirdMusic.com, je inspirací skupiny všechno, co se děje kolem nich, což dohromady tvoří jejich temnou atmosféru nasáklou absurdním humorem.

Kapela svou anonymitou bojuje proti kultu celebrit: „Kolektiv je důležitější než jednotlivec,“ pronáší kdosi v dokumentu Theory of Obscurity. Nestala se ale kapela po skoro 50ti letech své existence tak trochu jeho součástí, ačkoli pro mnohem užší publikum? Totiž, není obrat k výrazně koncertnějšímu formátu jen nutností vytvořit prostě něco nového, s čím se dá vystoupit? Oblak tajemství, spolu s tím, co společně dokázali vytvořit i hravost všudypřítomná v jejich díle slibuje hodně, nicméně jsem zvědavá, jestli mají The Residents i dneska, co říct.  

The Residents, Praha – Palác Akropolis, 9. 2. 19

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.