Čtvrtý Fajfr Štýl ve Vrbně pod Pradědem bude poprvé od roku 2019 otevírat letní prázdniny. Zatímco poslední dva korona-ročníky proběhly až v září, ten letošní se uskuteční první červnový víkend. Každým rokem se skupina organizátorů snaží čím dále více plnit nejdivočejší sny svoje a svých návštěvníků, loni třeba přibyl prostor ve vnitrobloku a bazén.

Passepartout Duo, to je italská klavíristka Nicoletta Favari a americký perkusionista Chris Salvito. Společně už přibližně šest let cestují po celém světě, místo deníku zaznamenávají svou zkušenost do kompozic a čím dál častěji k tomu používají DIY syntezátory a jiné vlastnoručně vyrobené nástroje. Na koncertech dvojice je k vidění vše od marimby z nevzhledných dřevěných prken po sofistikovaný synťák fungující na bázi magnetického pole. 

Na české hudební publicistice mi vadí sklony k tunelovému vidění, v jehož centru je neustále vyzdvihováno jen několik málo jmen. Za poslední dva roky se, i když v jednotkách, vynořilo několik snah tuhle oblast rozvíjet. Nedá se ale stále ještě stále mluvit o rozmanitosti. Z jedné strany je tu výrazná absence peněz v tomhle odvětví a potom také, bezpochyby s tím spojený, nedostatek zájmu a času. Nedávný vývoj se dá sledovat na iniciativě Vinyla Academy, diskuzním bloku Lunchmeatu nebo projektech Audiovizuální sauna a náš HLUK (obojí podpořené grantem EHP určeným právě na rozvoj kulturní publicistiky). Zásadní silou v této progresi je pak cena Jany „Apačky“ Grygarové pro mladé publicisty a publicistky.

Singlem Město otevírají MMNK diskuzi o tom, za se jejich debut, ohlášený už na pátek 4. února, stane nejlepší country deskou vůbec. První tři tracky chystaného alba Uměnení 2: Ohnivá pomsta žene do popředí brněnské scény energická smršť špíny a přímočaré texty o vlastní frustraci. 

Trad.Attack si dali na svém úplně prvním koncertě předsevzetí zahrát ve všech státech světa. V Česku už sice byli několikrát, originálním přístupem k estonskému folklóru se ale rozhodli tuzemsko oslovit znovu. Tentokrát ve spolupráci s elektronickou dvojicí Bratři, DJem Kewu a Omnionem, multiinstrumentalistou, který promlouvá skrze looper. 

Osobité duo DVA mohli posluchači po dlouhé době slyšet, jak otvírá premiérový ročník festivalu Pop Messe. Se soundtrackem k hororové novince herního studia Amanita Design, Happy Game, ale ohlašují návrat na pódia a rovnou i novou desku. Jan Kratochvíl a Barbora Ungerová se po albu Nipomo v roce 2014 stáhli z koncertních stagí do prostředí videoher a divadla na dlouhých osm let. S Amanitou dvojice spolupracovala už dříve na počítačové hře Botanicula a dětské hříčce Chuchel. 

Pod názvem Thistle se skrývá brněnský producent Matěj Kotouček (Sky to Speak, Loops of Decay) a Simo Hakalisto (Shakaali), hudebník a dokumentarista z Finska. O rituálně podmanivé tvorbě dvojice už je v lokálních kruzích poměrně dost slyšet, oba členové jsou totiž spojeni také s kolektivy AVA a Bastl Instruments. Dva rozdílné hudební přístupy, kombinace akusticko-elektronických nástrojů a syntezátorů na jedné straně a zkušenost se sound designem na druhé, nabízí široké pole pro uskupení blízkou improvizaci. Očekávaná deska pak slibuje novou zkušenost projektu s formátem skladeb zaznamenaných na audiokazetě.

Klip ke skladbě Paleček z dílny electropunkových V0NT je první ochutnávkou z připravované kompilace Eternia Lockdown Session. Budoucí nahrávka vznikla k podpoře po-covidového fungování prostoru Eternia Smíchov a klubu Underdogs', kde se video i natáčelo. Singl je inspirován reálnou postavou bachaře z koncentračního tábora – „Jeho chování nebylo nijak výjimečné, každý z nás má v sobě kus Palečka, který čeká na svou příležitost,“ vysvětluje tíživé téma tracku kapela.

Postpunkoví sinks vypustili chvíli před Vánoci nový singl spidernets. Na první poslech překvapuje pro kapelu nezvykle melancholickou náladou a klidem. „Pavučiny z lidského pojetí evokují cesty městem, jsou to často pravidelné tvary ulic, ve kterých se snadno ztratíš nebo tě pohltí – a ne vždy pozitivním způsobem, občas skončíš v neuroticko-chaotickém vnímání okolí,“ říká o videu jeho autorka Nela Bártová. 

God and Eve se stali nepřehlédnutelní začátkem letošního roku po vydání EP The Creation, které neuniklo ani hledáčku KEXP. Listopad přinesl další nahrávku The fastest way to deep clean a house pod hlavičkou Slnko Records. 

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.