Alternativa 2019 – podzimní festival hutné hudby ve čtyřech večerech

Alternativa 2019 – podzimní festival hutné hudby ve čtyřech večerech

První tři listopadové dny proběhne hlavní program každoročního festivalu Alternativa, který je v Praze pořádán od roku 1993. Letos bude jeho jediným dějištěm smíchovská továrna MeetFactory.

V pátek 1. listopadu se uskuteční krátký workshop zaměřený na elektroakustickou improvizaci pod vedením zkušených hudebníků Joka Lanze (gramofony) a Christiana Webbera (kontrabas/baskytara), kteří na festivalu vystoupí o den později. Je nutné vzít si vlastní nástroje a přihlásit se je možné na emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Večer nás pak čeká netradiční sólové vystoupení francouzského experimentálního hudebníka Petera Orinse s arytmickými bicími, psychedelický drone metal taiwanských Scattered Purgatory, zvuková umělkyně a turntablistka JD Zazie či kultovní polská formace Księżyc, která kombinuje minimalistický slovanský folk s prvky psychedelie.

V sobotu poté uslyšíme kromě improvizace zmíněného dua Joke Lanz & Christian Webber (gramofon a kontrabas) také zvukové kouzlení italského skladatele Valeria Tricoliho – ten pracuje s kotoučovými magnetofonovými páskami a efekty pro zvukovou koláž. Jedním z vrcholů Alternativy bude i živý elektronický set Rashada Beckera, k němuž pořadatelé uvádějí: „Jeho kompozice jsou vícevrstvé příběhy s množstvím zvukových entit, od těch nejplašejších, po ty samolibější až rušivé, improvizace jsou krásně texturované a plné zvuků, kterým nikdy nechybí tolik potřebná jasnost, jež dělá jeho tvorbu výjimečnou. Svou zvukovou stopu zanechává i v pravidelné kolaboraci s Eli Keszlerem nebo Moritem von Oswaldem.“  V sobotní večer bude mít na Alternativě premiéru ještě vystoupení improvizační trojice klávesisty Philippa Quehenbergera a kytaristů Jaspera Stadhouderse a Tomáše Procházky. Speciální set si rovněž připravili KRK Large Group, společný projekt George Cremaschiho a Matthewa Ostrovskiho. K dvojici newyorských rodáků se přidá Renata Raková na klarinet, saxofonistka Michaela Turcerová a jako speciální host berlínský perkusionista Burkhard Beins.

Alternativu završí v neděli 3. listopadu Thomas Ankersmit, skladatel a hráč na modulární nástroje se svým projektem Perceptual Geography, inspirovaným průkopnickou prací legendární výzkumnice zvuku Maryanne Amacher (1938-2009). Další festivalovou premiérou pak bude koncert all stars bandu Butcher’s Cleaver. Společně zahrají Joke Lanz a Christian Weber, Peter Orins, Philipp Quehenberger, Jasper Stadhouders, finský performer a multiinstrumentalista Pasi Mäkelä a s nimi amatérský pekař Petr Vrba.

Z domácího zastoupení se můžeme těšit v pátek na Lebanon, v neděli na pardubického hlukaře Paregorika a také na dvojí vystoupení Ondřeje Paruse (False Trance, Lightning Glove) – závěrečný den festivalu s noisově improvizačním seskupením Ruinu z okruhu vydavatelství Klang-und-Krach a poté na zahajovacím večeru 26. října s projektem Intervalle.

Třídennímu listopadovému programu bude předcházet úvodní seance Alternativa Meets Jednota, která je dramaturgickou spoluprací. V MeetFactory se sejdou v jednom večeru britská DJka a producentka Beatrice Dillon, zvuková alchymie dua Zoviet France, italský rituální industriál s prvky sludge od dua SkuV, nihilistické techno Kanaďana Davida Fostera alias Huren či premiérově již zmíněné duo Intervalle, kde se potká Ondřej Parus (jako False Trance) se svým bratrem, který produkuje vlastní hudební tvorbu pod jménem White Wigwam.

Alternativa Meets Jednota, Praha – MeetFactory, 26. 10. 19
Alternativa, Praha – MeetFactory, 1. – 3. 11. 19

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.