Poslechněte si: Ká – Les vies imaginaires

Poslechněte si: Ká – Les vies imaginaires

Imaginární životy. Fiktivní historické biografie Josefa Knechta, hrdiny románu Hermanna Hesseho, inspirovaly tajemného komponistu skrývajícího se za pseudonymem Ká (jaksi zvolna a vzdáleně upomínajícího na jinou hlavní postavu, jiné dílo a spisovatele – Franze Kafku) k vydání nového alba Les vies imaginaires. Tak jako aktéři Knechtových životopisů se napojují na život jejich pisatele, Ká používá stejné terénní nahrávky, z nichž pomocí stop zahraných na upravenou citeru a klávesy tvoří skladby nové.   

Od podzimu do podzimu. Les vies imaginaires je další z řady sólových kolekcí, kde Ká hojně využívá a pracuje s terénními nahrávkami pořízenými během uplynulého roku v krajině a interiérech kdesi v předhůří Šumavy. Princip transformace literárního světa do toho hudebního nenacházíme v jeho tvorbě poprvé. Připomenout tu můžeme třeba album Das kleine Märchenbuch, kde se žánr pohádek proměňuje v příběhy vyprávěné zvuky a kolážovitými kompozicemi, které nevytváří chaos, ale pomalu plynou a ilustrují skrze zvuky prostředí rodného kraje tohoto soundartového umělce. 

Zrcadlo. „Tři životy a tři životopisy doplňují dvě skladby, které se snaží vypodobnit romanopisce a jeho hrdinu, vlastně jeho alter ego,” dodává Ká. „V každé skladbě se vyslovuji i za sebe, za tu kterou tvář vyzařující z mého obličeje nebo jej zatemňující. Osmero imaginárních životů není kolekcí mých masek, ale snad dostatečně bezohledným pohledem do mého vlastního nitra.”

Album Les vies imaginaires vydal nezávislý label Recordings On The Road, který seskupuje několik spřízněných hudebníků, jejichž uměleckými východisky se stal ambient, zvukové vyprávění, field recordings, avantgardní hudební postupy, experimentální elektronika a sound art. Kromě sólové tvorby Ká na něm vyšla také alba jeho Abbé Brémond Ensemble, který založil v roce 2003 jako soubor pro novou poezii. 

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.