Retrospektiva Andrzeje Wajdy či Buster Keaton s živou hudbou

Retrospektiva Andrzeje Wajdy či Buster Keaton s živou hudbou foto: LFŠ

Doba je nejistá, v současnosti se ale pilně připravuje i letošní 46. ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Festival začne v pátek 7. srpna a bude probíhat až do večera 12. srpna, kdy vyvrcholí světovou premiérou filmu Krajiny ve stínu režiséra Bohdana Slámy.

„Když v únoru 1956 promítl National Film Theatre v Londýně první program Free Cinema, bylo to pro diváky zjevení. Lindsay Anderson, Karel Reisz či Tony Richardson nabídli publiku nové uvažování o filmu, nová témata, nové postupy – zárodek britské nové vlny byl na světě,” říká Iva Hejlíčková k sekci Filmová čítanka, která se zaměří na hnutí Free Cinema a tvůrce, kteří v britském filmu způsobili revoluci.

Kromě hlavní náplně, kterou tvoří samozřejmě filmy, festival jako každý rok připravuje i odborný a doprovodný program. Ani tentokrát nebudou chybět lektorské úvody, přednášky, besedy a masterclassy hostů, ve Smetanových sadech otevřou své stany České televize, Český rozhlas a týdeník Respekt.

Stan České televize se tradičně zaměří na českou televizní a filmovou tvorbu s hosty. Jiří Havelka povypráví o rozdílech divadelního a filmového režírování, čeká nás i přednáška Prvních pět let televise. V půli festivalu se dané místo promění ve stan Českého rozhlasu, který se letos do doprovodného programu LFŠ zapojuje poprvé. Připravují se debaty o podcastech a mediální gramotnosti nebo poslechy rozhlasových dramatizací ČRo. Festivalové noci pak budou patřit DJs Radia Wave v klubu Mír. Sekce HOT TV se letos zabývá filmovou tvorbu, která do hlavní role obsadila právě televizi. Poodkrývat se budou taje amerického zpravodajství či zákulisí toho, jak se natáčí současná quality TV.

Divadlo a koncerty v tomto roce proběhnou v Redside zóně Kolejní nádvoří. Do Uherského Hradiště dorazí třeba Divadlo Kampa s inscenací Edith Piaf: Dnes nechci spát sama. O hudbu se postarají Iva Bittová a Čikori, Hrubá Hudba (Jiří Hradil s kapelou Lesní zvěř a Horňácká muzika Petra Mičky), Prago Union či Opak Dissu. Němý film s živou hudbou se tentokrát bude věnovat Busteru Keatonovi. Jeho snímky doprovodí Povodí Ohře, Raw Deal, Tomáš Knoflíček (Gurun Gurun) a Urbanfailure.

Součástí doprovodného programu jsou také výstavy, ČTK představí Nežádoucí okamžiky – tedy způsoby, jakými fotografie měnila historii. Ve stálé expozici Slováckého muzea proběhne Intervence #23 Společnosti Jindřicha Chalupeckého, která takto prezentuje současné vizuální umění v kontextu negalerijních institucí. Ve Smetanových sadech dostane prostor i literatura. O překladech promluví Viktor Janiš, krvavý Bronx je tématem Miroslava Balaštíka s Martinem Reinerem, předčítat ze svých knih budou Bob Kartous, Vanda Kavková, Karin Lednická či Jakub Szántó.

Letní kino na Studentském náměstí nabídne současné české filmy jako Poslední aristokratka, Vlastníci či dokument V síti. S podtitulem První lásky českého filmu letní kino ve Smetanových sadech vrátí na velké plátno například Indiánské léto, Romanci pro křídlovku či Samotáře. Velká historická retrospektiva představí polského klasika Andrzeje Wajdu – výběr z jeho filmografie provedla jeho osobní i profesní partnerka Krystyna Zachwatowicz-Wajdová, která bude zároveň hostem LFŠ. „Blok Současnost nabídne krom jiného filmový pohled na Izrael včetně novinky Anatomie atentátu mapující přípravy atentátu na premiéra Jicchaka Rabina v roce 1995. V rámci bloku Česko/Slovensko představíme i předpremiéru filmu Žáby bez jazyka a také zlatou éru pražské FAMU v 60. letech minulého století,” dodává Jan Jílek, programový ředitel LFŠ.

Vstup na doprovodné aktivity a letní kino bude letos mimořádně pouze pro akreditované. Je možné si pořídit akreditaci pouze na OFF program za 50 Kč.

Letní filmová škola, Uherské Hradiště – různá místa, 7.–12. 8. 20

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.