Sleep Party People Sleep Party People

Severská králičí melancholie aneb Sleep Party People míří zpátky do Česka

Hned dva koncerty u nás odehraje pětice dánských muzikantů spojených se jménem Briana Batze – 11. prosince na brněnské Flédě a den nato v pražské MeetFactory. Sleep Party People za sebou mají čerstvě vydanou desku Lingering, která je vpravdě severská se vším všudy. Je tedy určitě na co se těšit.

Vždycky mě fascinovalo, jak norská nebo dánská kulturní produkce, hlavně kinematografie, dokáže mistrně kombinovat prvky melancholie a suchého humoru, který s přibývající depresí a hnusem postupně mrzne jako mlha nad Baltem a nutí vás studem zatínat zuby. Jestli tuto schopnost eklektického směšování zdánlivě amorfních a heterogenních emocí a výpovědí přeneseme na hudbu, přiblížíme se materiálu na nejnovější desce Sleep Party People. „To album má strašně moc témat, ale v zásadě jsem chtěl psát o tom, kdo jsem a co mě utvářelo,“ říká Brian Batz a dodává, že je to především úzkost a deprese. Jeho hlas je pak nejvýraznějším průvodcem, který ale nepřivádí, co bychom si mohli podle jeho tvrzení snadno vyvodit.

V duchu dánského eklekticismu hudba Sleep Party People nepůsobí jako čirá deprese a temnota, spíše naopak, již od první skladby Figures z nového alba se spíše necháte unášet na houpavých vlnách na pomezí snu a bdění. Pětice v bílých králičích maskách vytváří atmosféru podobající se REM fázi spánku a kombinací zvuků zastřené kytary a snové elektroniky jako by svým dreampopem vedla posluchače někam na druhou stranu, někam za zrcadlo. Uvidíme, kam bílí králíci odvedou návštěvníky koncertů tentokrát. O předvoj se jim postarají tuzemští Cold Cold Nights.

Sleep Party People + Cold Cold Nights, Brno – Fléda, 11. 12. 17
Sleep Party People + Cold Cold Nights, Praha – MeetFactory, 12. 12. 17

Komentáře

vychází za podpory

EEA and Norway grants
Nadace Český hudební fond
Ministerstvo kultury ČR

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.