SoundCloud Forum 2021 otevírá novou éru služby

SC Creator Forum 2019 SC Creator Forum 2019 foto: SoundCloud

Platforma SoundCloud se snaží dohnat svoje rivaly a už nějakou chvíli cílí na posluchače podobně jako další streamingové služby pomocí personalizovaných doporučení nebo tematických playlistů. Od začátku dubna spouští user-centric systém vyplácení umělců, čímž se možná posune o krok před jiné, větší společnosti nebo je přinejmenším dožene. Zveřejněn už byl i termín každoroční jednodenní konference SoundCloud Forum s podtitulem Break Through The Noise and Level Up Your Career (česky „Prolomit hluk a posunout svou kariéru“), která proběhne 11. března od 19:00 hodin.

User-centric a pro rata jsou dva modely užívané pro vyplácení interpretů streamingovými službami. Ty větší, např. Deezer nebo Spotify, používají
pro rata – model, který přerozděluje veškeré peníze získané na uživatelských poplatcích mezi všechny umělce na platformě. Z řad hudebníků, posluchačů i dalších míst hudebního průmyslu se dlouhodobě ozývají nespokojené hlasy těch, kdo věří, že je takový systém nespravedlivý a favorizuje velká jména v neprospěch těch začínajících. Ale velké společnosti tvrdí, že přechod na user-centric model by stál tolik byrokracie, s tím spojené práce, a tedy i financí, že by se nakonec nikomu nevyplatil.

User-centric model rozděluje peníze od konkrétního uživatele pouze umělcům, které sám poslouchá, měl by tedy být spravedlivější. Zdánlivě to tak vypadá, jestli si však méně známí umělci doopravdy přilepší, není zdaleka jasné. Studie finského ekonoma Jariho Muikku například ukazuje, že konečný výdělek se liší spíše mírně a kdo je v jakém modelu favorizován, záleží na konkrétních případech. 

SoundCloud je nicméně jednou z prvních platforem pro streaming hudby, která bude tento model využívat. Letošní Forum má uživatele na tuto změnu připravit. Nabídne třeba diskuzní panel s vedením SC, workshop k budoucímu user-centric systému (v propagačních materiálech SoundCloudu je nazýván fan-powered) nebo k možnostem distribuce hudby skrze službu a různé modely předplatného. Kromě panelů cílených na efektivní využití platformy se do konferenčního programu vloudilo i téma diverzity v hudebním průmyslu.

Snaha samotných služeb vzdělávat své publikum skrze organizaci vlastních konferencí je spíše ojedinělá. SC Forum je obyčejně dostupné pouze publiku v několika městech v USA a Kanadě, díky letošnímu online formátu ho však mohou navštívit i zájemci z Evropy.

SoundCloud Forum, online, 11. 3. 21

TAG:

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.