Spectaculare 2024 přiveze Mammal Hands, vrací se Sylvain Chauveau i Lawrence English

Loscil & Lawrence English Loscil & Lawrence English

První třetina roku přináší už jedenáctý ročník multižánrového festivalu Spectaculare, který propojuje hudbu s filmem, divadlem, tancem, videoartem či fotografiemi. Letos se uskuteční několik koncertů s audiovizuálním přesahem, workshopy a filmová promítání mezi 23. únorem a 28. březnem, o programovou dramaturgii se od počátků festivalu pečlivě stará kurátor Josef Sedloň. 

V pátek 23. listopadu Spectaculare slavnostně zahájí v pražském kostele sv. Šimona a Judy ambientní experimentátoři Loscil (Kranky, Ghostly International) a Lawrence English (Room40) s jejich společným vystoupením Colours of Air. V něm využili zvuků více než sto let starých kostelních varhan a meditují nad vztahem barev a zvuku. Hudební liveset doprovodí vizuální projekce a site-specific laser show připravená na míru jejich koncertu. Vedle kanadsko-australské dvojice zahraje také oxfordský hudebník Will Samson.

Inteligentní beaty v podání britského producenta Clarka spojeného s kultovní značkou Warp zazní ve čtvrtek 29.února v klubu Fuchs2. Liveset zahrne jeho loňské albové novinky Sus Dog (produkováno Thomem Yorkem) a ještě o něco čerstvější Cave Dog. Dalším hostem bude jeden z praotců žánru witch house, enigmatický britský producent Holy Other.

“Naším cílem je i tento rok nabídnout bohatý audiovizuální zážitek, který má ambici posunout nejen žánrové škatulky, ale také probudit v našich návštěvnících nepoznané pocity. Doporučuji vybrat si nejen umělce, které již znáte, ale dát šanci i doposud neznámým jménům. Mohu se zaručit, že neodejdete zklamání,” zve i na další programové body festivalu dramaturg Josef Sedloň.

Klubová noc festivalu v Bike Jesus uvítá 9. března londýnskou osobnost klubového undergroundu DJ Counselling a elektronického producenta Tom VR. Fúzí jazzu a elektroniky rozezní 14. března Palác Akropolis dánské duo Svaneborg Kardyb vydávající na prestižní britské značce Gondwana Records (Hania Rani, Portico Quartet). Doplní je berlínské kvarteto Conic Rose, které hraje neuchopitelnou fúzi art-rocku, elektroniky a jazzu. Dále se například v Kasárnách Karlín v pátek 15. března představí kodaňská hudebnice italského původu Rome in Reverse, která míchá z elementů ambientu, dubu, trance nebo trip hopu klubovou hudbu a společně s ní také německý experimentální producent Sieren.

Mammal Hands, foto Lloyd Winters Mammal Handsfoto: Lloyd Winters
Na datum 21. března připadá další velké jméno, které patří k headlinerům letošního Spectaculare. Oxfordské ambientně jazzové trio Mammal Hands doprovodí bělorusko-čeští Zabelov Group.  Jednou z premiér bude Sylvain Chauveau a jeho Ensemble 0 v Rajské Zahradě novorománského komplexu Gabriel Loci. V tělese, které reprezentují hudebníci z celého světa, se Chauveau zabývá podobami minimalismu hraného na akustické nástroje. Ve středu 27. března se k nim přidá také nizozemský skladatel Andert Tysma.

Spectaculare se opět spojí s Mezinárodním dnem piana, iniciativou, kterou před pár lety založila skupina umělců v čele s pianistou Nilsem Frahmem. Ve čtvrtek 28. března vystoupí v krásných prostorách Zrcadlové kaple pražského Klementina britská skladatelka Alexandra Hamilton-Ayres, doplněná o domácí pianisty Mikoláše Růžičku a Mikuláše Tichého.

Hlavní program doplní producentské workshopy Floexe, německého hudebníka Sieren nebo marketingově-hudební workshop Dana Neighboura. Filmovým projekcím v kině Bio Oko vévodí unikátní snímek o raných letech Nicka Cavea (Mutiny In Heaven) či dokumenty o skupinách Can (Can a Já), Rema Rema či snímek Where Does a Body End? o kapele Swans.

Nebude chybět ani výstava, a to opět ve spolupráci s The Chemistry Gallery. Od 13. března se otevřou brány Spectaculare Art Show 2024, která se bude konat v Galerii Portheimka až do 30. dubna a bude prezentovat souhru světla a hudby skrze světelné interaktivní instalace generované hudbou či pohybem.

Podrobné informace o programu a workshopech najdete na webu festivalu Spectaculare.

Spectaculare 2024, Praha – různá místa, 23. 2.– 28. 3. 24

 

 

 

  vychází za podpory
  EEA and Norway grants
  Ministerstvo kultury ČR
  Nadace Český hudební fond
  NADACE ŽIVOT UMĚLCE

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.