Temný svit žárovky Aluk Todolo v Praze

Aluk Todolo Aluk Todolo Žakelýna

„Jedna znejpůsobivějších věcí, které kdo za posledních několik let udělal v psychedelické hudbě,” psal o nich The Wire. Aluk Todolo vznikli roku 2004 ve Francii a zatím vydali čtyři dlouhohrající alba na pomezí krautrocku, black metalu a rituální repetice. Každé z nich tnulo hodně hluboko, živá vystoupení jsou neméně zásadní. Jedno takové opět čeká Prahu, vrací se 28. srpna do Underdogs'.

Mihotání žárovky v rytmu kolísajícího odběru elektřiny zesilovači a bubeníkovo takřka permanentní oční bělmo v transu zůstávají ve vizuální paměti jako obrysy vypálené na sítnici. Prolínání známého a exotického, starého a nového je pro trojici příznačné. Výsledek však není jen jednoduchou fúzí, ale vznikem něčeho jiného, tajemné zvukové masy spojující abstraktní, až hlukovou temnotu s rituálem hypnotických rytmů. Na rozdíl od kosmických krautrocků nebosatanského black metalu nemají Aluk Todolo jeden konkrétní koncept, všechny jejich znakyspíše směřují k neurčené temné slavnosti.

Tomáše Niesnera můžete znát z akustického dua s Jakubem Šimanským, se kterým ostatněhrál i v hardcorové kapele Unna. Jeho debut Silencia (label ACR) je jednou z nejpůsobivějších domácích ambientních nahrávek vůbec. „Nemusíte pálit kostely, aby vás black metal zahřál u srdce.” Jihočeská kapela Náv sotva debutovala a už se o ní mluví jako o tom nejzajímavějším, co za poslední roky vyhřezly zdejšíblackmetalové sloje. Náv kašlou na to rigidní z žánru, což ale neznamená, že by jejich koncertyneměly žádoucí surovou atmosféru. Black metal hraný s gustem i otevřeným hledím.

Aluk Todolo + Tomáš Niesner + Náv, Praha – Underdogs', 28. 8. 19

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.