Vinyla nově ocení mladou hudební publicistiku

Apačka Apačka Jitka Pekárková

Hudební ceny Vinyla přicházejí s novým oceněním pro mladé hudební publicisty do 27 let. Cena Jany „Apačky“ Grygarové bude udílena v kategorii Nejzajímavější (nejpřínosnější) publicistický počin za uplynulý rok. Rozdíl oproti jiným kategoriím je v tom, že autoři se musí se svým prezentačním materiálem přihlásit sami na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nejpozději do 31. prosince 2020. Publicistické práce mohou mít podobu textů, podcastů nebo jiných audiovizuálních forem.

Cílem nového ocenění pro mladé české hudební novináře nebo novinářky, které doplní stávající kategorie Deska roku, Objev roku a Počin roku, je podpořit tuzemskou hudební publicistiku. „Jelikož porotu Vinyly tvoří aktivní publicisté, považujeme za důležité vyzdvihnout i jejich práci a zároveň ukázat, co se rozumí kvalitní hudební novinařinou. Aby tato cena neputovala z ruky do ruky mezi hrstkou ostřílených matadorů, primárně ocenění cílíme na mladší autory, které také chceme pro tuto práci motivovat. V jiných uměleckých oborech je obdobné ocenění běžné – například Cena Věry Jirousové ve výtvarném umění,“ vysvětluje jeden z koordinátorů cen Tomáš Grombíř.

Cena dostala jméno na počest jedné z výrazných postav tuzemské žurnalistiky. Jana „Apačka“ Grygarová začínala na online platformě Freemusic, do širšího povědomí se dostala díky psaní pro Lidové noviny a ve svých sedmadvaceti letech stála u zrodu hudebního magazínu Full Moon, jehož byla také první šéfredaktorkou. „Ocenění vnímáme především jako reflexi celého oboru hudební publicistiky, která tu není od toho, aby nám radila, co se nám má, či nemá líbit. Jsme přesvědčení, že je vhodné jednou za rok ukázat na texty, které se nějakým způsobem vymykají a pomáhají nám skrze hudbu chápat, co se děje s námi nebo se společností," doplňuje za organizátory Pavel Uretšlégr.

Vítězný autor/ka bude vyhlášen během slavnostního večera Vinyly 24. února 2021. Podmínky a pravidla zájemci naleznou podrobně na webu hudebních cen.

TAG:

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.