Vinyla přednáší o smutku, ohlašuje koncerty a chystá další akce

Veselý Hroch Veselý Hroch Václav Tvarůžka

Dnešní hudba je plná smutku a deprese, říkají organizátoři hudebních cen Vinyla, chystají koncerty a vzdělávací přednášky. Témata úzkosti a deprese do hudebního mainstreamu donedávna nepatřila, smutek byl vázaný jen na zlomená srdce. Jak je to dnes, kdy hudba už není tolik v područí nahrávacích společností? Téma řeší přednáška Karla Veselého a Miloše Hrocha, připravovaná v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu pod hlavičkou hudebních cen Vinyla.

Přednáška Všechny kočky jsou šedé cílí na všechny, které zajímají aktuální trendy v hudbě. Věnují se otázkám, kde se v popové hudbě berou deprese a proč je dnešní nezávislá hudba tolik posedlá smutkem. „Je to dáno celkovým duchem doby, frustrací z vývoje politiky i nejistotou z budoucnosti na více rovinách,” nastiňuje Veselý, podle kterého je beznaděj a apokalyptické myšlení nutné nahradit novým optimismem a nadějí. Spolu s Hrochem přednáší v Praze, posléze ještě 11. října v ostravském Platu a 23. října budějovickém Hyacinthu.

Jedním z cílů organizátorů Vinyly je zařazování hudby do širšího společenského kontextu, poukázání na kvalitní hudební produkci a stírání hranic mezi mainstreamovou a alternativní hudbou. Umělci nominovaní za rok 2019 budou ohlášeni tradičně v první polovině prosince, zatím jsou ohlášeny doprovodné koncerty. „Chceme, aby Vinyla měla větší dosah, proto jsme se náš záběr rozhodli rozšířit a vyrazit více i do regionů,” dodává Pavel Uretšlégr.

Ventolin a 1flfsoap, Veselí nad Moravou – Kafé v kině, 4. 10. 19
Five Seconds to Leave, Brno – Kabinet MÚZ Brno, 9. 10. 19
Čáry života a Dné, Brno – Kabinet MÚZ, 29. 10. 19
Manon Meurt + Chief Bromden, Veselí nad Moravou – Kafé v kině, 6. 12. 19
Manon Meurt + Chief Bromden, Znojmo – Gogo Klub, 13. 12. 19
B4 + Fotbal, Brno – Kabinet MÚZ, 17. 12. 19

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.