Závan minimalismu. Kate NV do Prahy přiváží opojný vesmír

Kate NV Kate NV

Svým aktuálním albem Kate Shilonosova alias Kate NV vylíčila moderní suitu, minimalistickou ódu na Moskvu a její barvy. Navazuje tak na svou popovější tvorbu, práci s tamním experimentálním souborem Scratch Orchestra a neposledně postpunkovou skupinu ГШ (Glintshake). Poprvé se v Praze a MeetFactory představí 21. března 2019.

Druhé sólové album letos třicetileté ruské hudebnice zprostředkovává křehké psychotropní symfonie, třpytivé diamanty, připodobitelné jako meditativnější Suzanne Ciani, rozjímal se v recenzi časopis The Wire, který její для FOR (2018) vzápětí v bilančním žebříčku vynesl mezi nejvýraznější počiny uplynulého roku. Jistou záruku nabízí už label RVNG, u něhož dále vydávají experimentální, byť v mnohém líbivé skladby Julia Holter, Holly Herndon či Lucrecia Dalt.

Album o deseti skladbách je popisováno jako soundtrack k moskevské městské krajině, v první části věnované jaru, druhé podzimu. Moskva je mytologizovaná svou vznešeností a vážností, podobenství líčené Kate NV současně zprostředkovává potěšující krásu až absurditu. Deset symetrických skladeb na для FOR zaznamenává prostředí města, jeho praskliny, jimiž prorůstá omamné listí, a jednotlivé z nich vyvěrající zvuky jím putují jako miniaturní, mutující molekuly.

Jediná skladba, na níž se opravdu zpívá, вас YOU, je zhudebněnou básní Vasilije Kandinského, jednoho ze zakladatelů abstraktního umění. Vedle něj v případě tohoto alba všestranná skladatelka dále odkazuje na současného ruského konceptualistu Viktora Pivovarova. Spolu se Sashou Kulak, nezávislou filmařkou, k albu vytvořila krátký film, inspirovaný jeho Projects for a Lonely Person. Tematicky se soustředí na kouzlo všedního dne a poezii alba, jemuž je příhodnou ilustrací. Půlhodinový portrét obyčejného člověka nevšedním prizmatem.

Na závěr loňského roku Kate NV svou duhou okouzlila nizozemský festival Le Guess Who?, dříve třeba slovinský Ment, a to nejen sólově, ale i s ГШ, s nimiž by ji pro její surovější tvář jeden takřka nepoznal.

Kate NV, Praha – MeetFactory, 21. 3. 19

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.