Zklidňující a nervy drásající zároveň. Dillon se vrací do Prahy

Dillon Dillon

Dominique Dillon de Byingot, v Berlíně usazená zpěvačka s brazilskými kořeny, začala s vydáváním svých melancholií prodchnutých šansonů a balad, když jí bylo devatenáct let. S aktuálním, na sklonku roku vydaným Kind (2017) se odvrací od potemnělého naladění příznačného pro její předchozí tvorbu k o poznání pozitivněji laděnému popu, zatímco křehké prolínání klavíru a elektroniky neustává.

„Všechno, co zpívám, je od srdce. V první řadě se to tím pádem vždy dotýká nějakých mých vnitřních pohnutí. Zpívám sama k sobě,” řekla už před pár lety u příležitosti jejího vystoupení na festivalu Colours of Ostrava. „Když ale zpívám před publikem, nechávám ho tak nahlédnout dovnitř sebe sama. Spíš než o sebeprezentaci jde o takové nezávazné pozvání.”

Psaní Kind pro třicetiletou hudebnici bylo jako se znovu zamilovat. Hřálo to u srdce, vzrušovalo do posledních konečků prstů. Místy nervy drásalo a obecně chlácholilo. „Na svém prvním albu This Silence Kills (2011) jsem sochou, na druhém The Unknown (2014) se potápím, na tomhle rostu,” popisuje Dillon přebaly svých počinů a současně hodnotí svůj dosavadní vývoj. Kind, jež provází výrazný, květinami inspirovaný vizuál, se nese následující zpráva: laskavost nebyla nikdy důležitější než dnes. S tím, co se děje uvnitř a kolem nás – a to ať už emocionálně, politicky či environmentálně – můžeme přetrvat pouze díky lásce a laskavosti. Zajímavostí novinky je neposledně to, že na ní vedle angličtiny nyní zpívá též německy a portugalsky.

Její třetí album otevírá a uzavírá eponymní skladba Kind. Zatímco první je výpravným, pomalu gradujícím prologem, závěrečná dvojka přechází v opojné, k tanci vzývající běsnění, které dokazuje, že Dillon to umí také rozjet (své o tom ví mj. znalí živého záznamu Haus Der Berliner Festspiele z roku 2016). Jistým vodítkem pro to, jak bude její vystoupení znít živě, je i předskokan Saliva, původem portugalský DJ a zakladatel Arena Spa Superiora. Do jaké výše Dillon se svým Kind dorostla, to se bude možné přesvědčit v MeetFactory opět v úterý 20. listopadu.

Dillon (DE) + DJ Saliva (PT), Praha – MeetFactory, 20. 11. 18

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.