Foto: Teho Teardo + Blixa Bargeld, Praha – Palác Akropolis, 18. 9. 16

Teho Teardo + Blixa Bargeld, Praha – Palác Akropolis, 18. 9. 16 Teho Teardo + Blixa Bargeld, Praha – Palác Akropolis, 18. 9. 16 Radek Hruška

Je tolik temnoty v mém repertoáru / a mnoho stínů v mém arzenálu. Nejprve italsky, poté anglicky. Těmito dvěma verši dvou jazykových verzí skladby Nerrissimo Blixa Bargeld zarámoval hlavní setlist (multilingválního) koncertu v pražském Paláci Akropolis. Jak příznačně.

Vysoké hudební umění vznikající v kooperaci německého industriálního klasika a významného současného italského skladatele Teho Tearda totiž přesně takto temné, dekadentní a mrazivě cynické je. Intelektuální podívanou na pomezí koncertu, recitálu a avantgardního divadla sledoval zcela vyprodaný sál. Dýchatelné zásoby těžkého vzduchu se od první písně značně ztenčovaly a dusné klima drnkalo na atmosféru minimalisticky, perfekcionisticky vycizelovaných strun (českého) smyčcového kvarteta, cella a dechových partů basklarinetu, na jejichž základě se odvíjí veškerá alchymie ústřední dvojice. „Dirigent“ Teho Teardo doprovodný šestičlenný ansámbl strojově přesně řídil a vrstvil na ně své MacBookové smyčky a kytarové napětí, Bargeld pak rozjížděl one man show, z níž nešlo odlepit oči.

Vrásčitý morous v šik kvádru osciloval mezi soptěním na zvukaře v backstage a uhrančivou performancí směrem k publiku. I přes veškeré jeho bručounství a zchmuřenou tvář měl charismatu na rozdávání a mistrnou, odměřenou gestikulací nenávratně vtahoval tam, kde chtěl diváky mít. Na povel se tak přivíraly oči v zadumanějších skladbách, konsternovaně zíralo v těch výstředních, sborově smálo při těch jízlivých a hlasitě aplaudovalo po každé skladbě.

Téměř dvouhodinový koncert nabídl většinu skladeb z debutového Still Smiling, čerstvého Nerissimo i nepříliš známého EP Spring. Naživo se přitom ukázalo, že písně z prvního alba jsou silnější v melodiích a nápadech, písně z druhého alba v démoničnosti a písně z EP v humornosti, díky které v přídavcích poněkud roztály ledy a trochu více sblížily uhrančivého performera a uctivě přihlížející publikum.

Jestli se Blixa Bargeld s Teho Teardem vrátí i do třetice, je ve hvězdách. Trochu se totiž zdá, že svou hudební estetiku již vyždímali do poslední kapky a při dalším albu by se mohli dostat do nechtěné spirály opakování. Tajně nicméně doufám, že z tohoto nebezpečí najdou cestu a za dva/tři roky je znovu uvidíme. Mnoho podobně umělecky naplňujících koncertů jsem za svůj život totiž neviděl. (Tomáš Franta)

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.