Foto: Živá Vila, Prachatice – Kralova vila, 30. 9. 17 Denisa Vesecká

Foto: Živá Vila, Prachatice – Kralova vila, 30. 9. 17

V sobotu 30. září se od 18 hodin konal happening s názvem „Zastavme chátrání Kralovy vily“. Akci pořádal Spolek Živá vila, který se o funkcionalistický dům J. N. Krale staral dva roky. Za dobu svého počínání členové iniciativy uspořádali v prostorách budovy nespočet společenských a kulturních akcí. Na konci loňského září ale museli kvůli neprodloužení nájemní smlouvy objekt opustit. Po happeningu před vilou se v nedaleké garáži konal koncert spřízněných kapel Houpací koně, Kaplan Bros. a Ström, které přijely podpořit spolek v jeho počínání bez nároku na honorář.

Cílem akce bylo upozornit na zbytečné chátrání Kralovy vily, na současný alarmující stav tohoto objektu, který již rok chátrá bez jakéhokoliv využití. Poslední oficiální akce se zde konala 30. září 2016. Poté vypršela nájemní smlouva. Od té doby vila zarůstá, je prázdná, nevyužívaná, majitel, kterým je město Prachatice, odmítá jakoukoli formu spolupráce či navázání dialogu a zároveň odmítá jakoukoli péči o budovu,“ říká k setkání Barbora Staňková, předsedkyně Spolku Živá vila.

Kralova vila byla v září 2016 prohlášena kulturní nemovitou památkou, vedení města ale jako vlastník objektu proti tomuto rozhodnutí podalo rozklad, a tak nenabyla památková ochrana právní moci. V současnosti tedy celé řízení o prohlášení památkou probíhá od začátku. „Na akci přišlo 150 až 200 lidí, což dokazuje, že nezávislé centrum, které jsme v Kralově vile za dva roky vybudovali, v Prachaticích chybí a že vila by měla v budoucnu využití,“ míní Barbora Staňková. Podle jejích slov není kulturní nabídka města Prachatice pro mladou generaci dostatečná a ani kvalitní. Oblíbené festivaly Mezibrány a Bohemia jazz fest byly navíc zrušeny.

Protestní akcí jsme symbolicky poukázali na nesmyslnou politiku vedení města Prachatice, které účelně zanedbává snahu mladých lidí podílet se na kulturním dění a odmítá jakýkoliv dialog a snahu vymyslet konstruktivní řešení. V rámci mezinárodního dne architektury jsme vedení města žádali o jednorázové pronajmutí objektu na jeden den. Bylo nám ovšem odpovězeno, že Den architektury již pořádá město ve spolupráci se Seniorskou organizací Prachatice, a proto naší žádosti nemůže být vyhověno. Podle nás jde ze strany města o vědomé preferování jedné věkové skupiny nad druhou a v důsledku toho špatné vztahy mezi různými věkovými kategoriemi. Rádi bychom se například Dne architektury účastnili ve spolupráci se seniory, to nám bohužel nebylo nabídnuto,“ dodává Barbora Staňková.

Komentáře

vychází za podpory

EEA and Norway grants
Nadace Český hudební fond
Ministerstvo kultury ČR

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.