Astronautalis + Bleubird, Veselí nad Moravou, 13. 6. 12

Amerického hudebníka Andyho Botthrowa, vystupujícího pod jménem Astronautalis, je velmi těžké zařadit do některé ze škatulek - ve své hudbě totiž čerpá z mnoha rozličných žánrů, kromě rapování se nebojí své písně okořenit chytlavými melodickými kousky, které jako by vypadly z předních míst popových hitparád a nebrání se také přičichnout k tradičním stylům jako jsou folk či country.

Tento charismatický zpěvák a rapper také nikdy neskrýval svou lásku k České republice – a právě jednou ze zastávek mu na jeho probíhajícím turné po střední a východní Evropě byl i nově otevřený klub Foajé nacházející se v útrobách městského kina Veselí nad Moravou.

Ačkoli je Astronautalis na hudební scéně poměrně velkým pojmem a jeho loňská deska This Is Our Science posbírala mnoho příznivých ohlasů, nepodařilo se mu do Foajé přivábit zrovna velký zástup lidí - až se na jazyk takřka dere spojení ostudně málo. Nicméně, chabá odezva se dala i trochu očekávat - alternativní kultura v tomhle moravském městečku totiž zrovna velkou tradicí neoplývá, naopak se spíše nachází ve stádiu zrodu.

Astronautalis + Bleubird, Veselí nad Moravou, 13. 6. 12, foto Tomáš Worick Astronautalis + Bleubird, Veselí nad Moravou, 13. 6. 12foto: Tomáš Worick

Astronautalise na turné doprovází jeho kamarád a rovněz rapper Bleubird, jenž celý večer také načal. Jeho sympatické vystoupení, ze kterého sršela energie na všechny strany bylo tím správným předkrmem - hrstku přihlížejích dokázal přiměřeně krátký set zaujmout; hudebník navíc během svého vystoupení nešetřil vtipnými hláškami: „Tenhle song jsem ukradl jedné kapele. Ale jsem rapper, ti to dělat můžou.“ Doprovodné vokály mu obstarával v pozadí sedící Astronautalis – své pozice si pak po skončení setu oba vyměnili.

Setlist hlavní hvězdy večera se točil kolem jeho poslední desky; jako otvírák byla vybrána úvodní skladba alba The River, The Woods, jež patřila k nejvydařenějších momentům večera. Sálem se po celou dobu setu vznášela důverná atmosféra a i ta měla možná na svědomí dlouhé přestávky mezi jednotlivými písněmi. V těch oba hudebníci bavili publikum všemožnými historkami, zatímco si dopřávali jednu skleničku whiskey za druhou. Astronautalis obecenstvo neochudil o žádnou ze svých hitovek, postupně se na řadu dostal jak Dimitri Mendeleev, Thomas Jefferson, tak i singlovka Midday Moon. Nicméně do varu se obecenstvo dostalo až při poslední skladbě Contrails, kterou hudebníci zahráli na přání některých fanoušků. Bleubird tentokrát v doprovodných vokálech zastoupil kanadskou interpretku Tegan Quin, jež zpívá na studiové verzi – neodpustil si přitom spoustu typických fórků o Kanaďanech a s radostí si dobíral především Alanis Morrisette a její hitovku Ironic, při jejímž vzniku si tato kanadská zpěvačka jaksi zapomněla ověřit, co to vlastně ono slovo ironický vůbec znamená.

Astronautalis + Bleubird, Veselí nad Moravou, 13. 6. 12, foto Tomáš Worick Astronautalis + Bleubird, Veselí nad Moravou, 13. 6. 12foto: Tomáš Worick

Kromě chabého počtu diváků se toho příliš vytknout nedalo, jedině snad zvuk, jenž nebyl kvůli provizorním podmínkám v některých částech sálu nikterak oslňující. Ještě vyššího levelu by také koncert dosáhl, kdyby byli hudebníci podpořeni živou kapelou, nicméně je pochopitelné, že takové vystoupení by bylo z finančního hlediska sotva uskutečnitelné.

Sympatická dvojka hudebníků pak v poloprázdném Foajé vydržela ještě dlouhou dobu a několikrát se nechala slyšet, že právě kvůli takovým koncertům je baví hudbu dělat. Často pak kritizovali vystoupení v západní Evropě, která se prý svým chladem ničím neliší od hraní za oceánem.

Malý počet diváků byl určitě zklamáním, avšak vše má své světlé stránky. Vždyť na jakém koncertu si můžete s hlavním protagonistou pokecat o tvorbě Isaaca Brocka, o tom, že nové songy Smashing Pumpkins stojí opravdu za nic nebo se zasmát tomu, že Justin Vernon aka Bon Iver letos vyhrál cenu Grammy jako objev roku – ačkoli má za sebou pět let starý debut, jenž tehdy vzbudil snad ještě větší poprask než jeho loňská druhotina.

A právě s Vernonem teď Andy Botthrow chystá nový projekt. Tak třeba se mu někdy v řeči zmíní i o své lásce k naší zemi a budeme si moci tyto skvělé hudebníky poslechnout společně.

Astronautalis + Bleubird, Veselí nad Moravou - Foajé, 13. 6. 12

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.