Crystal Fighters naplnili MeetFactory radostí a obrovskou energií

Crystal Fighters Crystal Fighters

Druhý pražský koncert kapely, která se v MeetFactory představila již se svým debutem před dvěma lety, byl velmi očekávanou událostí podzimu. Nejen, že byl vyprodaný, ale nedočkavost fanoušků postupně v klubu natolik zhoustla, že po nástupu Crystal Fighters na pódium se spustila hotová bouřka v publiku naplněném nekontrolovanou euforií. Dost mě i překvapilo, jak moc je tato londýnská parta u nás populární. Jejich návštěva jakoby se rovnala příjezdu Foster The People, kteří by podle mého odhadu vzbudili podobný povyk a zatím se naší zemi úspěšně vyhýbají. Jenže Crystal Fighters navíc letos vydali nové album, druhý počin Cave Rave, takže jejich koncert v Praze byl naprosto aktuální záležitostí.

Předskakovalo české duo Calm Season, avšak zpívající anglicky (a nutno poznamenat, že jediná česká písnička, jež ten večer zazněla, textem do hudby příliš neseděla, tak možná to bylo i dobře, že se kapela držela mezinárodního jazyka). Zpěvák a kytarista Adam Vopička (The Prostitutes) a violoncelliska Terezie Kovalová (ex-Republic of Two, Vladivojna La Chia) sice tvořili vyváženou dvojici, ale jejich kytarové songy středního proudu byly takovými kříženci Nickelbacku a Mumford and Sons ozvláštněné romantickým zvukem violoncella. Calm Season působili na pódiu celkem skromně a sympaticky, ale hudebně nevybočovali z průměru.

Po této poklidné předehrávce se na Crystal Fighters snad čekalo až příliš dlouho. Jak už jsem psala výše, atmosféra vygradovala, aby mohla vybouchnout už při první skladbě, kterou byla úvodní Solar System z debutu Star of Love. Od té chvíle začala v MeetFactory jedna velká party, kdy zazněla většina skladeb z obou desek Crystal Fighters. Hned jako druhý spustil vřavu singl Follow a dlouho na sebe nenechaly čekat ani novinky LA Calling a You & I.

Tato formace asi ale může dovolit vypustit nejznámější skladby hned na začátku a pořád má co hrát. Vynikající deska Cave Rave nabízí jen samé skladby, které chcete slyšet i živě.

Po skončení hlavní části setu to už vypadalo, že se kapela na pódium ani nevrátí, ale to by jí fanoušci, urputně se dovolávající přídavku, asi neodpustili. A tak nakonec po delší pauze se z pódia ozvaly taneční beaty a hláška „I Love London“. Londýn musíte milovat, když se tam rodí taková hudba. Crystal Fighters jsou vlastně moderní hippies. Zapomenout na všechno a zvolit si lásku. Pokud jste na stejné vlně. MeetFactory byla.

Crystal Fighters + Calm Season, Praha – MeetFactory, 16.11. 13

Komentáře

vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.