Extatická radost z hudby nigerských Etran de l’Aïr

Etran de l'Aïr v MeetFactory Etran de l'Aïr v MeetFactory foto: Petr Kalaš

Smíchovské nebe je temné a vzduch chladný, vlhký a neúprosný. Uvnitř MeetFactory se však chystá slavnost slunných melodií. Krátce po půl deváté na pódium vstupuje trio muzikantů z Nigeru a propukají salvy nezadržitelné extáze z živého hraní. Publikum postupně shazuje kabáty a zábrany. Že by na delší dobu naposledy? Euforie vystřelující ze zvonných riffů provokuje k osvobozenému tanci. Nezastavitelné přívaly perkusí prolínají naléhavé vokály plné odhodlání a lásky k hudbě, která působí spíše jako bezmyšlenkovitá, leč uvědomělá oslava života. Usměvaví hudebníci přidávají a postupně navíjí na své struny celý sál. Repetice radostných melodií způsobuje trans.

Etran de l'Aïr v MeetFactory, foto Petr Kalaš Etran de l'Aïr v MeetFactoryfoto: Petr Kalaš
Etran de l'Aïr znamená „hvězdy pohoří Aïr”. Název odkazuje na severní část Nigeru. Skupina pochází z města Agadez a právě je na svém prvním evropském turné, v jehož rámci zahrála i opojnou show na Le Guess Who? v Utrechtu. Svérázné blues má v pouštním městě velkou tradici a specifický kulturní otisk. Etran de L'Aïr coby muzikanti plní určité společenské role, vystupují na svatbách a různých slavnostech. Od 90. let, kdy v Agadezu nebyla ještě zcela zavedená elektřina, hledali nejrůznější způsoby, jak se hudebně vyjádřit. Od akustické kytary a primitivních rytmických nástrojů se postupně dostali ke kytarám elektrickým a vytvořili originální styl svižné, až punkové hry, která nemá v současném hudebním spektru obdoby.

Etran de l'Aïr, Praha – MeetFactory, 28. 11. 21 

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.