George Ezra George Ezra Facebook.com/George Ezra

George Ezra si Prahu získal a stačilo jen málo

O Georgi Ezrovi už jsme se trochu rozepsali minulý týden, k jeho koncertu v pražském Lucerna Music Baru tak zbývá říct jen několik poznámek. Že se jedná o vycházející britskou hvězdu na pomezí blues, folku a popového písničkaření ví u nás zatím hrstka lidí, to však stačilo k tomu, aby klub vyprodal. Lidé obcházející tradiční frontu na Vodičkově ulici samozřejmě nevěřícně kroutili hlavami, na jaký mladý objev se tu čeká a kdo to je. Tak nějak pražská klasika, když u nás hraje hudebník, na kterého se čekají fronty i před anglickými kluby (třeba na klubovém showcase festivale The Great Escape jsem se dovnitř ani nedostala).

S Georgem přijela jako předskokanka Rae Morris, která nazpívala vedle Lucy Rose vokály na poslední desku Bombay Bicycle Club So Long, See You Tomorrow a aktivní je i na své vlastní hudební dráze. Navzdory tomu, že má krásně zbarvený hlas a působí přirozeně a sympaticky, její skladby bohužel nijak nevyčnívají z průměrného popového středoproudu, což ještě více vyniklo, když doprovodem byly jen klávesy. V takové odvážné, zcela odhalené verzi musí jít o písně opravdu silné, jinak je zle. Rae Morris na pódiu dlouho nepobyla, čekání na hlavní koncert tak bylo o něco delší než obvykle.

George Ezra nastoupil na pódium s úsměvem, později se také pochlubil, že ho v Praze čekají dva dny volna (a umím si představit, že nejzarytější fanynky ještě teď běhají po památkách a pražských klubech, jestli na něj někde nenarazí). A celé to jednoduše působilo trochu jako klasický koncert mladého idolu s upřenýma očima náctiletých dívek a několika „I love you's“ z publika. Přesto však měl George co nabídnout i těm „střízlivějším“. I když hned na začátku vypálil svůj známý hit Cassy O', během poměrně krátkého vystoupení měl co hrát a čerpal samozřejmě ze svého úspěšného debutu Wanted on Voyage. Silný dojem zanechala Blame It On Me a přítomné rozezpívala ta nejslavnější Budapest.

Stejně jako loni Jake Bugg, také George Ezra sáhl po coververzích. Nejdříve došlo na jeho oblíbence Boba Dylana a Girl From the North Country, v přídavcích pak na příznačnou Girls Just Wanna Have Fun. Že mu tato píseň úplně nesedla, asi bylo docela jedno, stejně šlo pravděpodobně jen o Georgův vtip, protože svou pozici lamače dívčích srdcí si uvědomuje a zřejmě ho zatím i baví. Ale závěrečná tečka potvrdila, že je také potřeba ho brát zcela vážně. Skladba Did You Hear The Rain? snad ani jinde než na úplném konci zaznít nemohla. Symbolizuje totiž onen skrytý potenciál, který tento mladý písničkář v sobě má. Hluboký a charismatický hlas rozeznívající se bez jakéhokoliv doprovodu a poté drtivá kytara a píseň tak moc hlasitá, protože chce být slyšet. Dokonalost sama, všechno je zapomenuto.

George Ezra+Rae Morris, Praha – Lucerna Music Bar, 10. 11. 14

Komentáře

vychází za podpory

EEA and Norway grants
Nadace Český hudební fond
Ministerstvo kultury ČR

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.