Kouzelný majestátní pop norských Team Me zazněl potřetí v Praze

Norská šestice Team Me zavítala při svém letošním evropském turné k novému albu Blind As Night do Prahy již potřetí. Stalo se tak s podstatně silnějším repertoárem, protože jejich aktuální druhotina sklízí vysoká hodnocení napříč hudební kritikou (ostatně ani my jsme si ji nemohli vynachválit). Očekávání ohledně živého provedení byla samozřejmě velká, přestože by bylo trochu naivní si myslet, že bohatá vokální a instrumentální orchestrace studiového alba vyzní naplno na malém klubovém koncertě.

Skupina si dala záležet s pódiovou prezentací, kterou vybavila stylově v designu desky nočními motýly a další havětí zdobící její přírodou i pohádkovými kouzly inspirovaný obal. Šlo o její závěrečný koncert na tomto turné, a tak se možná i díky tomu uvolnila atmosféra, která už později zahrnovala i prvky stand-up comedy, kdy se členové kapely mezi sebou bavili se sobě vlastním nonšalantním humorem. Riding My Bicycle From Feddersensgate 5A to Møllerveien 31, skladba pojmenovaná po zcela konkrétní cyklistické vyjížďce, zahájila jejich vystoupení stejně, jako uvádí i celou desku. Smysl pro humor zřejmě ten večer měli i zvukaři, připravit skupině setlist v japonštině bylo docela zábavné rozptýlení, pouštět na závěr Last Christmas, když už jaro klepe na dveře, ještě také vyloudilo na tváři úsměv, horší už to bylo s jejich prací v první půlce koncertu.

Nejvíce to bohužel odskákala vrcholná skladba desky, stejnojmenná Blind As Night, jež album ukončuje. Živě trochu nepochopitelně zazněla uprostřed, kdy byl zvuk ještě zcela nevyrovnaný. Team Me vždy charakterizovaly masivní, hlasité bicí, na něž hrají dva členové kapely, stálé opakování známého melodického motivu písně zvyšovalo očekávání a napětí, ale vokály se zvláště v začátku zcela v těchto dvou vrstvách skladby utopily. V Team Me zpívají skoro všichni, ale jejich hlasy nepatří k nejsilnějším - dětský sbor na studiovce tak krásně zesílil potřebný efekt, naživo se tady v Praze však bez něj museli obejít. Navzdory tomu, že se skupina snažila zpívat jako o život, nebylo místy vokály skoro slyšet, což frontman Marius zkoušel vylepšit alespoň zpěvem refrénu v hlubší poloze. Hlavní máslo na hlavě ale měli v tomto případě zvukaři.

Naštěstí se ve druhé části setu dojem spravil, interpretace i zvuk už tolik nedrhly a vše odlehčila nenucená komunikace hudebníků s publikem. Team Me mají na kontě pouze dvě desky, ale i tak odehráli devadesátiminutový program se spontánností a velkým nasazením (jak je u nich nakonec zvykem, neméně energické bylo i jejich předskakovaní The Wombats na stejném místě před čtyřmi lety nebo loňské hraní na The Great Escape Festivalu).

Blind As Night je pozoruhodná indie popová deska, jíž by klidně slušelo divadlo, sbor a orchestr. Ale i bez takového honosného vybavení tato sestava z norského Elverumu za vidění naživo určitě stojí a jako u jednoho z mála koncertů bych ho doporučila jako vyloženě rodinný, kam můžete vzít bez obav vaše děti (jen jim snad raději vezměte špunty do uší). Akorát je trochu smutné, že na britské vycházející hvězdy se Lucerna Music Bar obvykle vyprodá, u těchto Norů zůstal zaplněný jen napůl.

Team Me, Praha – Lucerna Music Bar, 14. 3. 15

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.